Karásek, Martin; Konušová, Bohuslava

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 512 příspěvků vloženo, 2754 editováno a 1214 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Karásek, Martin; Konušová, Bohuslava

Rakúsko-Uherské pamätné čiapkové odznaky v zbierkach NBS - Múzea mincí a medailí v Kremnici

  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Soupis odznaků, které ne zcela správně a přesně nazýváme čepicovými se věnuji faleristé ze zemí bývalého Rakouska-Uherska. Z českých si připomeneme např. pana Fučíka.

  Na Slovensku první a zcela úspěšný pokus o soupis odznaků ze sbírek NBS v Kremnici zpracoval Dr. Martin Karásek a Mgr. Bohuslava Konušová. Publikace a její tisk na kvalitním papíru se řadí k tomu lepšímu či přesněji nadprůměrnému provedení. Soupis obsahuje 134 odznaků zastoupených ve sbírce muzea v Kremnici.

  V úvodní části je dobře zpracovaná historii těchto odznaků a pokus o jejich členění do skupin. Popis odznaků je v originálním (německém) znění s překladem do slovenštiny. Pro české badatele a faleristy je přínosné i to, že odznaky, které Dr. Karásek popisuje řadíme převážně mezi uherské pluku tedy i jednotky doplňované ze Slovenska.

  Dr. Karásek v předmluvě doslova uvádí :
  "Jako vzor při hledání formy publikace nám poslúžil katalog aukčního domu H.D. Rauch vo Vidni"

  K tomu je možno jen dodat, že myšlenka to byla "naozaj" velmi šťastná.

  Publikace má 28 stránek kvalitních obrázku s výtečným popisem. Vydala Národná banka Slovenska-Muzeum mincí a medailí Kremnica 2010.
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/98566#363563Version : 0