Šumichrast, Peter

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 512 příspěvků vloženo, 2754 editováno a 1214 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Šumichrast, Peter

Slovenské letectvo na východní frontě

  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

   
  Název knihy:
  Name of the book:
  Slovenské letectvo na východní frontě 1941 -1943 -
  Autor:
  Author:
  Peter Šumichrast
  Místo vydaní:
  Published in:
  Cheb
  Nakladatelství:
  Publisher:
  Svět křídel
  Rok vydání:
  Year of Publication:
  2006
  Počet stran :
  Pages:
  272
  ISBN10:
  ISBN10:
  80-86808-29-7
  ISBN13 :
  ISBN13:
  -
  Fotografie obálky:
  Cover:
  Obsah:
  Content:
  - -
  Anotace:
  Anotation:
  Publikace zachytáva rozsahem složitý a dynamický proces bojového nasazení slovenského letectva na východní frontě, a to od počátečních příprav slovenské armády na boj proti SSSR na jaře roku 1941 (se zřetelem na letectvo)až po definitivní návrat posledních leteckých jednotek z východní fronty na Slovensko v listopadu 1943, t.j. věnuje se historickým událostem, které se v období po roce 1945 na víc než na čtyři desetiletí, vlivem politických a ideologických reálií poválečného vývoje Československa, ocitli mimo zájem slovenské a České historiografie.
  Autor podrobně popisuje a zároveň hodnotí praktickou úroveň plnění svěřených bojových úkolů slovenskými letci, a to v souvislosti s operační činností pozemních jednotek jak vlastní, tak i německé armády. Přitom nezastírá
  ani částečnou personální odbornou a materiálně-technickou nepřipravenost slovenského letectva na vedení moderní letecké války a objektivně popisuje stav letectva v oblasti jeho organizační výstavby, materiálně-technického zabezpečení, v oblasti lidských zdrojů, výcviku a výchovy (především v období před útokem proti SSSR v létě roku 1941).
  -
  Recenze:
  Review:
  Ucelené dielo, ktoré po dlhšej dobe ponúka pohlad na bojové nasadenie slovenských letcov v boji proti Sovietskemu zväzu. Kniha popisuje prvé nasadenie počas operácie Barbarossa v roku 1941, pôsobenie letectva v protipartizánskych bojoch Zaisťovacej divízie a najväčší priestor je venovaný nasadeniu letky 13.
  Ako hlavný klad si cením práve túto ucelenosť, keďže iné diela boli venované vždy len istému obdobiu bojového nasadenia SVZ. Zaujme aj množstvo fotografií, kde pripadá primerne jedna fotka na dvojstránku. Kniha obsahuje bohatý poznámkový aparát, ktorý navyše nie je uvedený až na záver knihy, čiže nie je nutné pri každej poznámke listovať dozadu a potom zasa späť Smile Priložené sú aj ilustrácie od osvedčného ilustrátora Jozefa Anďala a fotokópie historických dokumentov, leteckej mapy Kubáne a rozpoznávacia tabulka sovietskych lietadiel.
  -
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/65125#232070Version : 0