Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 234 příspěvků vloženo, 1027 editováno a 268 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Friedmannová-Fantová, Malvína

  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Kapitánka Malvína Friedmannová-Fantová


  Velitelka zdravotní hlídky 1. čs. samost. polního praporu v SSSR  Narodila se 1. března 1917 v Cejkove na Slovensku v židovské rodině. Po ukončení měšťanky odešla studovat do zdravotnických kurzů ČSČK v Praze a poté pracovala jako zdravotní sestra v Benešově u Prahy. Po okupaci Československa se rozhodla odejít bojovat proti nacistům.


  V létě 1939 tajně přešla protektorátní hranice a odešla do Polska, kde ji v Katovicích zastihla válka. Spolu s mnoha dalšími emigranty odešla do SSSR, kde se formálně provdala za vojáka Rudé armády, aby získala povolení k pobytu. Nastoupila jako zdravotní sestra do nemocnice a po německém útoku na SSSR se přihlásila do vojenského lazaretu Rudé armády. Na podzim 1941 byla evakuována do Kazachstánu, kde se dozvěděla o formování československé vojenské jednotky v Buzuluku. Byla mezi prvními, kteří se přihlásili a po absolvování vojenského výcviku se stala instruktorkou zdravotnic. Toužila bojovat a prosazovala, aby byly ženy i přes počáteční odpor čs. londýnské vlády, vyslány na frontu. To se jí splnilo v lednu 1943, když jako velitelka zdravotní hlídky 1. čs. samostatného polního praporu absolvovala strastiplnou cestu k Sokolovu, kde prodělala svůj první bojový křest. Společně se samopalníky 1. roty byla v první linii, kde ošetřovala pod prudkou palbou raněné. Vynesla jich z boje několik desítek i se zbraněmi a když se ocitla tváří v tvář nepříteli, nezalekla se a nečekaně přesnou palbou ze samopalu ho obrátila na ústup. Za výjimečnou statečnost jí byl jako první československé ženě udělen sovětský Řád Rudé hvězdy současně s Československým válečným křížem 1939.


  V létě 1943 byla převelena k zdravotní rotě a v roce 1944, již jako četařka, k zdravotnímu praporu 3. čs. samost. brigády, s níž se poté zúčastnila osvobozovacích bojů od Dukly až do Ostravy a Prahy. Provdala se za příslušníka čs. vojenské jednotky v SSSR Kurta Fantu a přijala jeho příjmení.


  Po válce dokončila zdravotní školu ČSČK a poté pracovala ve Vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích. V létě 1948 se přihlásila dobrovolně jako instruktorka zdravotnického výcviku izraelské armády vedené A. Sochorem a spolu s manželem pak odešla do Izraele, kde se stala velitelkou zdravotnické čety organizace HAGANA. Zpočátku žila v Haifě a později v Nahariji, kde pracovala v nemocnici a kde dnes žije.


  Její odvahu a hrdinství ztvárnil v příběhu fiktivní hrdinky Anky Kadlecové (ztvárnila R. Doleželová) režisér O. Vávra ve své filmové trilogii Dny zrady, Sokolovo a Osvobození Prahy. Z politických důvodů muselo být její jméno změněno a všechny odkazy na její židovskou národnost zcela vymazány. Tak se z Malvíny Friedmanové stala česká vlastenka z dělnické komunistické rodiny.  Zdroj: Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, kol. autorů
  Z BUZULUKU DO PRAHY, L. Svoboda
  PO BOKU MUŽU, V. Tichá

  URL : https://en.valka.cz/topic/view/33188#120134Version : 0
  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  M. Friedmannová se svými děvčaty ze zdravotní hlídky a šéflékařem MUDr. Fr. Engelem v Buzuluku (na fotografii třetí zleva)
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/33188#120560Version : 0
  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Jednotka v bitvě u Sokolova: 1.rota (jmenný seznam)
  Kmenové číslo: 223/ž
  Zapsána do stavu 1.ČSSPP: Buzuluk 11.2.1942 - jako vůbec první žena, která vstoupila do čs. zahraniční jednotky na území SSSR.
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/33188#133222Version : 0
  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Obecnou školu absolvovala v slovenském jazyce, ale měšťanskou v jazyce maďarském


  1941 po sňatku s ruským občanem byla oficiálně presentována v Rudé armádě
  Mezi další vyznamenání které získala patří :


  Sokolovská pamětní medaile
  Dukelská pamětní medaile
  Pamětní medaile Čs. armády v zahraničí se štítkem SSSR
  Sovětská Pamětní medaile za vítězství nad Německem
  Zdroj: http://www.zeny-bojujici.cz/medailonky/95 , www.valka.cz
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/33188#314007Version : 0