Neznámý odznak

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 562 příspěvků vloženo, 2665 editováno a 951 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Neznámý odznak

  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Dobrý den, dědovi se dostal do rukou tento odznak, který nejsme schopni identifikovat pomocí internetu. Nápis na odznaku je "Ve svornosti síla" a dole nápis "SVATOPLUK". V horní části slovenský znak. Jelikož je děda sám sběratel odznaků, ale sokolských, potřeboval by vědět něco o odznaku (odkud, kdy, za jakým účelem) a zhruba jeho cenu/vzácnost. Děkuji.
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/187113#544837Version : 0
  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Myslím si, že by tento odznak mohl souviset se Svatoplukovými gardami.Svatoplukovy gardy byl název úderných složek organizace Vlajka. Vlajka bylo československé nacionalistické hnutí sympatizující s italským fašismem (předchůdcem Vlajky bylo Fašistické studentské sdružení). Za protektorátu se z této organizace stala kolaborantská organizace. Vrchním velitelem Svatoplukových gard byl Jan Rys-Rozsévač. Vzorem Svatoplukových gard byly německé útvary SA. Plánována byla organizační struktura od družstva až po divizi, základní jednotkou byla rota - 169 mužů. Zřízeno mělo být celkem 16 pochodových pluků na celém území Protektorátu. Patriarší nebo rovněž Cyrilometodějský dvojramenný kříž přinesli na Slovensko Cyril a Konstantin (Metoděj). Slovensko bylo tehdy součásti Velkomoravské říše (mimochodem díky Svatoplukovi se tento kříž dostal i do Lotrinska, kde byl později upraven tím, že obě ramena mají stejnou délku a tento kříž se nazývá lotrinským křížem). K tomu, že jde o odznak SG mě vede i ten fakt, že jméno Svatopluk je napsáno česky (slovensky Svätopluk).

  Zdraví Fidelius
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/187113#558298Version : 0