Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 234 příspěvků vloženo, 1027 editováno a 268 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

1991 Válka v Perském zálivu - rozpracovano

  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Úvod


  Irácká okupace Kuvajtu ze srpna roku 1990 a následná válka široké koalice proti Iráku z roku 1991 je nazývána Válkou v Zálivu, Válkou v Perském zálivu, První válkou v Zálivu, v anglicky psané literatuře pak jednoznačně - The Gulf War. Pro tento článek se přikloním k variantě "Válka v Perském zálivu", pod kterým je v našich krajinách asi nejvíce známa.


  Tato válka znamenala historický přelom nejen vzhledem k situaci, která k ní vedla, nejen vzhledem k pestré koalici, která se dokázala proti Iráku spojit, a nejen díky nečekané důraznosti a jednotnosti OSN v tomto případě, ale zejména díky medializaci, které se tato válka dočkala. Televizní stanice CNN se stala doslova přes noc z lokálního zpravodajského kanálu jedním z nejsledovanějších zpravodajství na naší planetě, a živé záběry noční protiletadlové palby z Bagdádu obletěly celý svět. O tom, co, jak a proč mohli lidé celého světa sledovat záběry z Iráku, Kuvajtu, Izraele, Saúdské Arábie a dalších zemí, vojáky, bombardování a zabíjení, o tom bude tento článek.
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/15661#58297Version : 0
  MOD
  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Příčiny, které vedly k válce v Zálivu ?


  Napjaté vzahy mezi Irákem a Kuvajtem nejsou, jak by si mnozí mohli myslet, otázkou konce 80. let 20. století. Perský záliv žil již dlouhá léta ve znamení neuznaných nároků Iráku na malý státeček u jeho jihovýchodních hranic.  Mapa Kuvajtu, zdroj www.cia.gov
  Mapa Iráku, zdroj www.cia.gov  Od 17. století byla oblast současného Kuvajtu zaměřena převážně na obchod s kořením z Indie. V 18. století se k tomu přidal sběr perel, ale úpadek těchto obchodů a nástup konkurence ve sběru perel z Japonska na počátku 20. století se oblast Kuvajtu dostala na pokraj chudoby. V roce 1899 se díky rostoucímu vlivu stal Kuvajt britským protektorátem. Až využití ropných ložisek udělalo z Kuvajtu jednu z nejbohatších zemí na arabském poloostrově a v roce 1953 se země stala největším vývozcem ropy v Perském zálivu. 19.6.1961 vyhlásil Kuvajt nezávislost. Irák toto vyhlášení zpochybnil a nárokoval Kuvajt jako integrální součast svého území. Hrozba okupace Kuvajtu byla odvrácena přesunem britských jednotek do oblasti, ale karty byly rozdány. Partie měla být odehrána za dlouhých 40 let.


  Irák se snažil vymanit z britského dozoru po celých 60 let 20. století. Získaná nezávislost z roku 1932 ponechávala vojenské základny a práva přechodu přes irácké území Britům. Druhá světová válka a obavy z náklonnosti vlády Rashida Ali nacistickému Německu, ve kterém Iráčané viděli vysvobození z britského područí, vedly k britské okupaci Iráku v roce 1941. Posledním britským vítězstvím bylo přistoupení Iráku k Bagdádskému paktu, který měl zaručovat Britům vliv na Blízkém východě a zároveň tvořit obrannou linii před rozpínajícím se komunismem Sovětského svazu a jeho satelitů v jihozápadním směru. Od tohoto okamžiku dále se už ale vztahy nenávratně zhoršovaly a po vojenském převratu z roku 1958 se Irák přiklonil k Sovětskému svazu. V roce 1979 se pak oteží pevně ujal Saddám Husajn.


  Přes několik převratů a politické čistky napříč politickým spektrem i v rámci vládnoucí Arabské socialistické strany práce (Ba'ath, Baas) se Iráku zdaleka nedařilo špatně. Z rapidního zvýšení cen ropy během arabsko-izraelského konfliktu z roku 1973 (válka Jom-Kippur) profitoval i Irák, a tak v roce 1980 držel více jak 30 miliard dolarů v zahraničních rezervách.


  Pak ale do osudu zemí v Perském zálivu (opět) vstoupila Studená válka mezi Východem a Západem, a také střet mezi Západem a Iránem. V roce 1979 se v Iránu k moci dostává radikální vůdce Ajatolláh Chomejní a obavy z možného šíření islámského fundamentalismu do dalších zemí a protiamerické kroky iránské vlády brzy donutily USA hledat sílu, která by neutralizovala Irán v bouřlivé oblasti Perského zálivu. Tou silou měl být Irák. USA mu dodávaly potraviny a přes neoficiální kanály prostřednictvím okolních zemí i zbraně.


  Nepřátelství mezi Irákem a Iránem se naplno rozhořelo v roce 1980, z části díky provokacím ze strany Iránu, z části díky jeho podpoře Šíítům a Kurdům v Iráku. Válka trvala osm let, a kromě obrovského počtu mrtvých a zraněných na obou stranách přinesla devastaci obou zemí, krutosti a nasazení bojových plynů iráckou armádou, mučení a vraždy jak v řadách protivníků, tak v řadách iráckého obyvatelstva, které stálo na straně Iránu. V roce 1988 byl Irák stínem země, která do války vstoupila. Zadlužen do výše 100 miliard dolarů vůči svým zámořským obchodním partnerům, se škodami na ekonomice a infrastruktuře země za nejméně dvojnásobek této částky, a s exportem ropy za pouhých 10 miliard dolarů (v té době se barel ropy prodával za 18 dolarů ... dnes je to 65 dolarů a někdy i víc) ročně se Irák ocitl na pokraji svých ekonomických sil.


  USA zůstaly až do roku 1990 největším obchodním partnerem Iráku s obchodem v ročním objemu přes 3 miliardy dolarů, následovány Francii (která Iráku dodala technologie na výstavbu druhého jaderného reaktoru) a Velké Británii. Přesto obavy ohledně dodržování lidských práv a zprávy z iránsko-iráckého bojiště nutily západní vlády přehodnotit svůj přístup k zemi v tyranském područí Saddáma Husajna.


  Pokles vlivu Iránu ochladil vztahy mezi Irákem a ostatními zeměmi Perského zálivu, zejména se Saudskou Arábií, Kuvajtem a Spojenými Arabskými Emiráty, vřelé vztahy zůstaly zachovány jen s Jordánskem a Organizací pro osvobození Palestiny. Ani jeden však nemohl Iráku ekonomicky pomoci. Nasycení trhu s ropou a pokles ceny dále tlačil příjmy Iráku dolů, zejména díky politice Kuvajtu a Spojených Arabských Emirátů, jejichž nadprodukce ropy srážela ceny dolů s cílem nalákat více spotřebitelů a zajistit tak do budoucna jejich větší závislost na ropě. Irácká ekonomika ale nechtěla slyšet o budoucnosti, důležitá pro ni byla pouze neveselá současnost.


  Saddám Husajn tedy na jaře 1990 požádal o zmrazení válečných dluhů (jen vůči Kuvajtu tento dluh činil 14 miliard dolarů) u okolních států, o finanční výpomoc a stanovení fixních kvót pro težbu ropy, aby se stabilizovala její cena. Liga arabských zemí ale jeho požadavky odmítla a jako jedinou výpomoc nabídla příspěvek charitativního rázu. To samozřejmě Saddám Husajn odmítl a přiklonil se k variantě vydírání - osočil Kuvajt, že čerpá ropu z iráckých ropných polí a že tím Iráku zpusobil škody za 2 miliardy dolarů. Dále tvrdil, že Kuvajtem držené irácké válečné obligace byly pořízeny z peněz získaných za nadměrnou težbu ropy a že Kuvajt po celou dobu připravoval plány na získání dalšího iráckého území, zatímo měl Irák plně ruce práce s bojem proti iránskému fundamentalismu. Na podporu svých slov vyslal Saddám Husajn k hranicím s Kuvajtem jednotky své elitní Republikánské gardy v počtu 40.000 vojáků. Psal se 19.červenec 1990.


  Kuvajt veškerá obvinění popřel a rozeběhla se jednání. Egyptský president Husní Mubarak navštívil Bagdád a po rozhovorech se Saddámem Husajnem odjížděl ve víře, že se Irák Kuvajt napadnout nechystá. Stejně tak americká velvyslankyně April Glaspie dospěla k stejnému závěru a 30.7.1990 odletěla na zaslouženou dovolenou (volba ženy coby velvyslankyně v muslimské zemi, kde mají rozhodují slovo muži, byla řekněme neobvyklá !). Západ se navzdory 100.000 vojákům Republikánské gardy na hranicích Kuvajtu nechal přesvedčit, že invaze do Kuvajtu není na pořadu dne.


  Irák vznesl 31.7.1990 vůči Kuvajtu požadavek na 10 miliard dolarů za ztrátu ropy z polí na hranicích s Kuvajtem. Kuvajt souhlasil s částkou 9 miliard dolarů, aby odvrátil nebezpečí, ale zároveň aby iráckému diktátorovi nedal vše, co požadoval. Čest Saddáma Husajna tak doznala podruhé velké urážky a otevřela se tak cesta k prvnímu dějiství války v Perském zálivu.


  Navzdory dohodě, že jednání mezi Irákem a Kuvajtem budou pokračovat 4.8.1990, nařídil Saddám Husajn v jednu hodinu po půlnoci 2. srpna 1990 svým 100.000 vojákům a více jak 2.000 tankům zahájit postup do Kuvajtu. Lavina se již nedala zastavit. Maličký Kuvajt, s armádou uchlácholenou očekáváním, že k okupaci nedojde, byl obsazen a většina odporu potlačena do 12 hodin od zahájení invaze. Kuvajtská královská rodina uprchla do Saudské Arábie. Irák se stal pánem Kuvajtu a jeho pokladnic.
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/15661#184642Version : 0
  MOD
  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Politická jednání


  Sotva několik hodin po irácké invazi do Kuvajtu požádala kuvajtská a americká delegace o setkání Rady bezpečnosti OSN.


  (RB OSN v roce 1990 tvořilo kromě pěti stálých členů - Číny, Francie, SSSR, USA a Velké Británie i 10 nestálých členů - Kanada, Kolumbie, Pobřeží Slonoviny, Kuba, Etiopie, Finsko, Malajsie, Rumunsko, Jemen a Zair)


  Rada schválila rezoluci 660, odsuzující okupaci a požadující okamžité stažení sil Iráku z Kuvajtu.


  3. srpna schválila Liga arabských zemí vlastní rezoluci požadující stažení z Kuvajtu. Rezoluce zároveň vyzývala k řešení konfliktu za pomoci Ligy a varovala před zahraniční intervencí.


  6. srpna schválila Rada bezpečnosti OSN rezoluci 661, která zaváděla ekonomické sankce na Irák, zakazovala zemím uznat jakoukoliv formu vlády nad okupovaným Kuvajtem a opětovně požadovala ukončení okupace.


  Rada bezpečnosti OSN se tedy jednomyslně přiklonila na stranu Kuvajtu a zahájila politické kroky k blokádě obchodních a mezinárodních aktivit Iráku. Irák a jeho vůdce se ale nehodlali nechat zastrašit a naopak namířili svou rétoriku proti Saudské Arábii, nejvýznamnějšímu partnerovi západního světa v oblasti Perského zálivu.


  Irák obvinil Saudy z podbízení se Spojenám státům a z toho, že tento se západem propojený režim je nelegitimním strážcem dvou nejsvětějších míst muslimské víry - Meky a Mediny. Přidání hesla Allah Akhbar na iráckou vlajku a záběry Saddáma Husajna modlícího se v Kuvajtu byly propagandistickým prostředkem k rozvrácení muslimské jednoty odmítající okupaci Kuvajtu.


  Západní svět ale nemohl dopustit ohrožení svého nejvýzamnějšího partnera v oblasti ropy. Irácká armáda na hranicích Kuvajtu byla nedaleko saudských ropných polí Hama, nejcenějšího saudského zdroje tohoto "černého zlata". Jejich obsazením by Irák získal kontrolu nad velkým podílem světových dodávek ropy, nad podílem, ve kterém se mu mohla vyrovnat právě jen Saudská Arábie. USA, evropské země stejně jako Japonsko považovaly toto nebezpečí za velmi akutní.
  Saudská Arábie nebyla schopna vzhledem ke svému geografickému rozložení rychle reagovat na hrozbu na svých hranicích s Irákem a Kuvajtem. I když je nepravděpodobné, že by v případě útoku Irák byl schopen prorazit až do Rijádu, hlavního města Saudské Arábie, ztráta nejbohatšich ropných polí byla naopak vyhlídkou velmi jistou. Ve hře také bylo 26 miliard dolarů, které Irák dlužil Saudské Arábii podobně jako Kuvajtu po válce s Iránem.


  Aby se historie neopakovala, začaly západní státy přesouvat jednotky do Saudské Arábie s cílem odvrátit případný útok a zároveň vybudovat pozice pro případný zásah proti Iráku.


  USA tato situace nezaskočila, naopak na základe doktríny prezidenta J. Cartera a jejího doplnění presidentem R. Reaganem byl v CENTCOM vypracován plán obrany Saudských ropných polí, a podle tohoto plánu vyhlásil president G.Bush operaci Desert Shield na obranu Saudské Arábie a první jednotky byly odeslány do Saudské Arábie již 7. srpna 1990. Saudové byli přesvědčeni zástupci USA během setkání 6. srpna 1990, kdy jim byli poskytnuty satelitní snímky ukazující soustředení irácké armády na hranicích se Saudskou Arábií. Muslimská země tak brzy měla hostit více jak čtvrt milionu povětšinou křesťanských bojovníků.
  Den nato, 8. srpna, vyhlásil Irák část Kuvajtu za součást provincie Basra, zbytek za 19. provincii Iráku.


  9. srpna následovala rezoluce 662, prohlašující anexi Kuvajtu a jeho rozdělení Irákem za neplatnou.


  Ani to ale Irák neodradilo, a tak následovala řada dalších rezolucí RB OSN, kterými se Spojené národy snažily přivést okupanty k rozumu.


  Rezoluce 664 z 18. srpna požaduje propuštění státních příslušníků jiných zemí z Kuvajtu.


  Rezoluce 665 z 25. srpna zavádí námořní obchodní blokádu Iráku "všemi dostupnými prostředky"


  Rezoluce 666 se věnuje humanitárním otázkam, rezoluce 667 pak protestuje proti uzavření ambasád v Kuvajtu.


  Rezoluce 669 zvažuje pomoc OSN zemím, které byly postiženy embargem uvaleným na Irák.


  Rezoluce 670 z 25. září 1990 upřesňuje uvalené sankce, započítává do nich i leteckou dopravu a zároveň uvádí možnost blíže nespecifikovaných "kroků" proti zemím, které nebudou embargo dodržovat. Tento krok byl směřován zejména proti Súdánu a Jordánsku.


  Rezoluce 674 z 29. října činí Irák odpovědným za všechny ztráty způsobené invazí do Kuvajtu.


  Rezoluce 677 vyjadřuje znepokojení nad snahou změnit demografické uspořádání v Kuvajtu.


  A nakonec poslední, nejvýznamnější rezoluce roku 1990 - rezoluce 678 z 29. listopadu 1990 autorizuje členské státy k přijetí všech nezbytných opatření k donucení Iráku splnit požadavky RB OSN a požaduje stažení Iráku z Kuvajtu nejpozději do 15.1.1991.


  Válka v Perském zálivu získala své další datum.
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/15661#184643Version : 0
  MOD
  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Srovnání nasazených armád


  rezervováno pro další kapitolu  Irák


  Pozemní armáda


  Kuvajt v srpnu 1990 obsadily 4 divize Republikánské gardy, elitního útvaru irácké armády. Krátce na to se stáhly do svých předinvazních lokací a přenechaly okupační správu slabším divizím irácké armády. Na konci září 1990 měl Irák k dispozici 22 divizí, z toho 13 pěších a 9 obrněných. Na konci února 1991 proti koaličním jednotkám stálo v oblasti Kuvajtu 42 divizí, i když se nejednalo vždy o plně vyzbrojené a vycvičené jednotky. Ve zbrani u těchto jednotek bylo podle některých odhadů až 336 tisíc vojáků, jistě jich však nebylo méně než 200 tisíc.


  Celkem Irák disponoval více jak 900.000 muži ve zbrani a při plné mobilizaci mohl tento počet dosáhnout až 2 milionů - 75% všech iráckých mužů ve věku 18-34 let. Tyto počty řadili iráckou armádu na 4. místo na světě.  Republikánská garda (RG) se skládala z 8 divizí (dvou obrněných, jedné mechanizované, jedné divize zvláštních jednotek a čtyř pěších divizí). Tyto elitní jednotky, plně loajální Saddámu Husajnovi, získavaly přednostně vybavení na úkor pravidelné armády, vojáci RG měli nárok na nové auto, dotace na bydlení a další výhody. Jednotky RG nespadaly pod ministerstvo obrany, ale pod zvláštní bezpečnostní radu. Obrněné divize byly vybaveny sovětskými tanky T-72 s noktovizory, francouzskými samohybnými houfnicemi GCT, rakouskými taženými houfnicemi GHN-45 a řadou dalších velmi kvalitních zbraní.


  Přehled divizí RG :


  1. Hammurabi Division
  2. Al-Medina Division
  3. Tawakalna Division
  4. Al-Faw Division
  5. Baghdad Division
  6. Nebuchadnezzar Division
  7. Adnan Division
  8. Special Forces Division


  V lednu 1991 pak bylo ohlášeno vytvoření pěti nových divizí, všechny jako motorizované, ale pouze u tří z nich bylo známo jméno, jedno (Al Mustafa) se nakonec nevázalo k žádné z republikánských divizí. Nově vzniklé divize byly označeny :


  Al Abed Division
  Al Nida Armored Division  Jednotky pozemní armády byly rozděleny do 9 sborů pravidelné armády a 2 sborů Republikánské gardy.


  Mimo oblast kuvajtského bojiště se nacházely sbory


  I. sbor
  2. pěší divize
  38. pěší divize
  4 neidentifikované pěší divize  V. sbor
  4. pěší divize
  4 neidentifikované pěší divize  VI. sbor
  ??  X. sbor
  10 neidentifikovaných záložních divizí  V Kuvajtu a při hranicích se Saudskou Arábií a Iránem se nacházely sbory :  VII. sbor (západní oblast, hranice Iráku se Saudskou Arábií)


  první linie


  25. pěší divize
  27. pěší divize
  28. pěší divize
  48. pěší divize  záložní jednotky


  12. obrněná divize
  26. pěší divize
  31. pěší divize
  47. pěší divize
  IV. sbor (střední oblast, hranice Kuvajtu se Saudskou Arábií)


  první linie


  16. pěší divize
  20. pěší divize
  30. pěší divize
  34. pěší divize
  36. pěší divize  záložní jednotky


  1. mechanizovaná divize
  6. obrněná divize
  21. pěší divize
  III. sbor (přímořská oblast, hranice Kuvajtu se Saudskou Arábií)


  první linie


  7. pěší divize
  8. pěší divize
  11. pěší divize
  14. pěší divize
  15. pěší divize
  18. pěší divize
  19. pěší divize
  29. pěší divize  záložní jednotky


  5. mechanizovaná divize
  3. obrněná divize
  35. pěší divize  II. sbor (severní oblast, hranice Iráku a Kuvajtu s Iránem)


  první linie


  2. pěší divize
  37. pěší divize
  1 neidentifikovaná pěší divize  záložní jednotky


  51. mechanizovaná divize  při hranicích Iráku s Kuvajtem pak v záloze celé oblasti zůstavali divize Republikánské gardy :


  I. sbor


  1. Hammurabi Division
  2. Al-Medina Division
  3. Tawakalna Division
  4. Al-Faw Division
  8. Special Forces Division


  II. sbor


  5. Baghdad Division
  6. Nebuchadnezzar Division
  7. Adnan Division  a armádní záloha


  IX. sbor


  10. obrněná divize
  17. obrněná divize
  52. obrněná divize
  45. pěší divize
  49. pěší divize
  1 neidentifikovaná pěší divize

  Letectvo


  Irácké letectvo bylo v roce 1990 co do počtu bojových letounů největším letectvem Blízkého východu a šestým největším letectvem světa. Kvalita iráckých letců však byla kolísavá - přes veškeré technické vybavení a moderní stroje byly mnohdy výkony iráckých pilotů nepřesvědčivé.


  K dispozici měli Iráčané mezi 500 a 750 bojovými letouny (vyšší číslo se vztahuje ke kalkulacím dodávek do roku 1990 bez započtení bojových ztrát z Irácko-Iránské války a provozního opotřebení) následujících typů převážně sovětské, čínské a francouzské provenience :  Stíhací letouny


  J-7
  MiG-21
  MiG-25
  MiG-29  Letouny pro pozemní podporu


  Mig-23
  Mirage F-1 EQ/BQ
  Su-7
  Su-20 / Su-22
  Su-24
  Su-25  Bombardovací letouny


  Tu-22
  H-6D  Průzkumné


  CH2000
  SB7L-360
  Comp Air SL7
  MiG-21
  MiG-25  Dopravní


  C-130E
  An-2
  An-12
  An-24
  An-26
  Il-76  Výcvikové


  AS-202
  EMB-312
  L-29
  L-39
  MB-233
  PC-7
  PC-9
  Jak-11  Ostatní


  Il-76 tanker
  Il-76 Adnan (awacs ?)  Vrtulníky


  Bell UH-1H
  Mil Mi-8 Hip
  Mil Mi-24 Hind
  Bell 206 JetRanger


  a k dispozici měli celou řadu moderní letecké munice jak protiletadlové, tak protizemní a protilodní.  Stránka http://www.sci.fi/~fta/iraqi.htm udává jako počty a typy iráckého letectva tento přehled :


  Protiletadlová obrana země


  6 perutí MiG-21 / F-7 Fishbed - 170 strojů
  1 peruť MiG-23 Flogger E - 24 strojů
  1 peruť MiG-25 Foxbat A/E - 25 strojů
  2 perutě MiG-29 Fulcrum - 24 strojů
  2 perutě Mirage F1 - 35 strojů


  celkem tedy 12 perutí, 278 letadel  Irácké letectvo dále mělo  MiG-15/17/19 - 68 strojů
  Xian F-7 (MiG-21) - 80 strojů
  MiG-21PFM Fishbed F - 35 strojů
  MiG-21MF Fishbed J - 30 strojů
  MiG-21UTI Mongol - 16 strojů
  MiG-23 Flogger E - 24 strojů
  MiG-23BN Flogger F - 50 strojů
  MiG-27 Flogger J - 40 strojů
  MiG-25 Foxbat A/E - 25 strojů
  MiG-25R Foxbat B - 8 strojů
  MiG-29 Fulcrum B - 16 strojů
  MiG-29U Fulcrum C - 2 stroje
  Su-25 Frogfoot A - 26 strojů
  Su-25 Frogfoot B - 4 stroje
  Su-7/20/22 Fitter A/C/D/J/H - 80 strojů
  Su-24 Fencer E - 48 strojů
  Tu-22 Blinder A - 8 strojů
  Tu-16/B6D Badger - 12 strojů
  Mirage F-1EQ/EQ4-200/EQ5-200/EQ6-200 - 95 strojů (sdílené s protiletadlovou obranou, tedy spíše 75 strojů)
  Mirage F-1 (dvousedadlové) - 16 strojů


  Celkem tedy 683 letadel

  Vrtulníky pak jsou uváděny v počtu


  Mi-8 Hip - 40 strojů
  Mi-24 Hind - 40 strojů
  a odhad z roku 1985 k vrtulníkům Hughes 530 uvádí 26 strojů


  tedy zhruba 106 vrtulníků.


  Letouny startovaly v více jak 50 vybavených základen po celé zemi.


  Nepřátelská letadla čekalo nad Irákem peklo palby z více jak 10.000 protiletadlových kanónů a kulometů a 16.000 protiletadlových raket sovětské výroby, od SA-2 až po SA-16 a francouzsko-německých raket Roland.

  Spojenecká vojska


  Pozemní armáda

  USA


  ARCENT (US Army Forces US Central Command)  11th Air Defense Artillery Brigade


  XVIII AIRBORNE CORPS
  82nd Airborne Division
  101st Airborne Division
  24th Infantry Division
  197th Infantry Brigade
  3rd Armored Cavalry Regiment
  12th Aviation Brigade
  18th Aviation Brigade
  XVIII Corps Artillery
  18th Field Artillery Brigade
  212th Field Artillery Brigade
  196th Field Artillery Brigade
  6th Light Armored Division (FR)
  2nd Brigade, 82nd Airborne Division


  VII CORPS
  1st Armored Division
  3rd Brigade, 3rd Infantry Division
  3rd Armored Division
  1st Infantry Division
  2nd Armored Division
  1st Cavalry Division
  2nd Armored Cavalry Regiment
  11th Aviation Brigade
  VII Corps Artillery
  210th Field Artillery Brigade
  42d Field Artillery Brigade
  75th Field Artillery Brigade
  142d Field Artillery Brigade
  1st Armoured Division (Velká Británie)


  SOCCENT (Special Operations Command Central)


  5th Special Forces Group
  3rd Special Forces Group  MARCENT (U.S. Marine Corps, Central Command)


  1st Brigade, 2nd Armored Division
  I MEF (Marine Expeditionary Force)  I MEF Command Element
  1st Surveillance, Reconnaissance, and Intelligence Group
  3rd Civil Affairs Group
  3rd Naval Construction Regiment
  24th Marines
  1st Marine Division
  1st Marines (Task Force Papa Bear)
  3rd Marines (Task Force Taro)
  4th Marines (Task Force Grizzly)
  7th Marines (Task Force Ripper)
  11th Marines (Task Force King)
  1st Light Armored Infantry Battalion (Task Force Shepherd)
  1st Battalion, 25th Marines (Task Force Warden)
  Task Force Troy (klamna jednotka)
  (1st and 3d Tank Battalions,1st Combat Engineer Battalion,1st Reconnaissance Battalion,and other combat support units
  were attached to the task forces)
  2nd Marine Division
  6th Marines
  8th Marines
  Tiger Brigade, 2nd Armored Division (USA)
  10th Marines
  2nd Light Armored Infantry Battalion
  2nd Tank Battalion (M1A1)
  8th Tank Battalion (M60A1)
  2nd Reconnaissance Battalion
  3rd Marine Aircraft Wing
  Marine Aircraft Group-11
  Marine Aircraft Group-13 (Forward)
  Marine Aircraft Group-16
  Marine Aircraft Group-26
  Marine Air Control Group-38
  Marine Wing Support Group-37
  1st Force Service Support Group
  General Support Group-1
  General Support Group-2
  Direct Support Command
  Direct Support Group-1
  Direct Support Group-2
  5th Marine Expeditionary Brigade
  5th Marines
  Marine Aircraft Group 50 (Composite)
  Brigade Service Support Group-5

  Arabské/islámské jednotky


  Velitelství spojeneckých jednotek Sever


  Egypt
  3rd Mech Infantry Division
  4th Armored Division
  Ranger Regiment


  Sýrie
  9th Armored Division
  Special Forces Regiment


  Force Muthannah
  20th Brigade (Royal Saudi Land Forces)
  35th Mech Infantry Brigade (Kuvajt)


  Force SAAD
  4th Armored Brigade, (Royal Saudi Land Forces)
  15th Infantry Brigade (Kuvajt)


  JFC-N Troops
  Niger Infantry Battalion
  1st Aviation Battalion (Royal Saudi Land Forces)
  15th Field Artillery Battalion (Royal Saudi Land Forces)  Velitelství spojeneckých jednotek Východ


  Force Abu Bakr
  2nd SANG Brigade


  Force Othman
  8th Mech Brigade (Royal Saudi Land Forces)
  Kuwait Al-Fatah Brigade
  Oman Motorized Infantry Battalion
  Bahrain Infantry Company


  Task Force Omar
  10th Mech Brigade (Royal Saudi Land Forces)
  Motorized Infantry Battalion (Spojené Arabské Emiráty)


  Task Force Tariq
  Marine Battalion Task Force (Royal Saudi Marines)
  Infantry Battalion (Senegal)
  6th Mech Infantry Regiment (Maroko)


  JFC-E Troops
  Qatar Mech Infantry Battalion
  1st East Bengal Infantry Battalion
  Combat Aviation Battalion (Kuvajt, Spojené Arabské Emiráty)
  14th FA BN (Towed, 155) (Royal Saudi Land Forces)
  18th FA BN (MLRS) (Royal Saudi Land Forces)
  Engineer Force 5 Saif Allah (Royal Saudi Land Forces)
  Evropské a výše neuvedné jednotky  1st Armoured Division (Velká Británie)
  7th Armored Brigade Group
  4th Armored Brigade  6th Light Armored Division (Francie)
  1st Foreign Legion Cavalry Regiment
  1st Helicopter Regiment
  1st Spahihf Regiment
  2nd Foreign Legion Infantry Regiment
  3rd Helicopter Regiment (posileny)
  3rd Marine Infantry Regiment
  4th Dragoon Regiment  Kuvajt
  Al-Haq Brigade
  Khulud Brigade
  Commando Battalion
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/15661#184644Version : 0
  MOD
  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Bojové operace


  rezervováno pro další kapitolu
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/15661#184645Version : 0
  MOD
  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Následky + závěr


  rezervováno pro další kapitolu
  Zdroje


  www.wikipedia.com
  www.orbat.com
  www.fas.org
  www.globalsecurity.org
  meria.idc.ac.il/journal/2002/issue2/jv6n2a7.html
  www.sci.fi/~fta
  www.army.mil/cmh-pg/reference/Commemoratives.htm
  www.regiments.org/wars/20thcent/91gulf.htm#orbat


  Air War in the Gulf 1991 (Combat Aircraft 27), Osprey Publishing, ISBN: 1841762954
  The Gulf War 1991 (Essential Histories 55), Osprey Publishing, ISBN: 1841765740
  Armies of the Gulf War (Elite 45), Osprey Publishing, ISBN: 1855322773

  .
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/15661#184646Version : 0
  MOD
  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Na clanku pracuji, takze prosim komentujte doplnujte a rozsirujte, je to urcite zajimave tema ktere se neda jednim pohledem cele obsahnout, takze jakekoliv komentare k veci vitam.
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/15661#184648Version : 0
  MOD
  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Dobri posielam svoj prispevok k teme Iracka armada 1991.
  Udaje su prebrate z www.globalsecurity.org
  www.acig.org
  www.fighter-jets.de


  ale su upravene a aktualizovane. Snad vam to pomože pri kompletizacii.
  Iraqi Ground Forces Organization and Equipment (From Op.: Desert Storm to Op.: Iraqi Freedom)

  1990 2003
  Main Battle Tanks
  T-72M (Assad Babil) 750+ ~700
  T-62/K 1200 ~450
  T-54/-55, TR-77 1500 500
  Type-59/-69II 1500 600
  Chieftain Mk.3/5P 30+ ?
  M-60A1 ~30 -
  M-47/-48A5 ~30 -
  PT-76 100 50
  Armored Personnel Carriers
  BMP-1/-2 1000+ ~750
  BTR-40/-152, Walid ? ?
  BTR-50PK/OT-62 ? ?
  BTR-60P/OT-64C ? ?
  MT-LB 1500 ?
  M-113A1 90+ ?
  AMX-10D >100 few
  EE-11 Urutu ~300 ?
  Panhard M-3 VTT ~75 ?
  Type-63 (YW-531/YW-701) 500 ?
  Reconnaissance vehicles
  BRDM-2/FUG-70 1300 ?
  AML-90/60 300 200
  ERC-90 Sagaie ? ?
  EE-9 Cascavel ~600 ?
  EE-3 Jararaca ~200 ?
  FV 601 Saladin 100 ~50
  FV 701 Ferret 90 ?
  Artillery, towed
  105mm Model 56 ? ?
  122mm M-1938 400 ?
  D-74/D-30/Type-54 ? ?
  130mm M46/Type-59 I ? ?
  152mm D-20/M-1943 ? ?
  2A36 Giacint-B >180 ?
  155mm G-5 100 ?
  GNH-45 >200 ?
  Artillery, self propelled
  122mm 2S1 Gvozdika >150 ?
  152mm 2S3 Akacija >150 ?
  155mm M-109A1 ~30 few
  AUF-1 (GCT) 85 ?
  Al Majnoon few -
  210mm Al Fao prototype -
  Multi Rocket Launchers
  107mm Type-63 ~100 ?
  122mm BM-21 Grad ~750 ?
  127mm Astros-II >66 ?
  132mm BM-13/16 ? ?
  180mm Astros-30 ? ?
  262mm Ababeel-50 ~50 ?
  300mm Astros-60 (Sajil-60) ? ?
  Surface to Surface Missiles
  9K52 Luna-M (FROG-7) 29+ ?
  9K72 Elbrus (Scud-B) 11+ ?
  Al Hussein (Project 144.5) 5-7 -
  Al Fath - 50+
  Al Sammud II - 25+
  Anti-tank weapons
  85mm D-44 /B-10 ? ?
  100mm T-12M ? ?
  Maljutka (AT-3 Sagger) ? ?
  Fagot (AT-4 Spigot) ? ?
  HOT (incl. 100 VC-TH) ? ?
  Air Defense weapons
  23mm ZU-23-2 ? ?
  ZSU-23-4 Shilka ? ~40
  37mm M-1939 ? ?
  57mm ZSU-57-2 ? ?
  85mm KS-12 ? ?
  100mm KS-19 ? ?
  2K12 KUB (SA-6 Gainfull) ? 50
  9K31 Strela-1 (SA-9 Gaskin) ~100 60
  9K32/34 Strela-2/-3, HN-5A 2000 900+
  9K33 OSA (SA-8 Gecko) ~50 25
  9K35 Strela-10 (SA-13 Gopher) ~30 few
  Roland-2 ~40 24


  Iraqi Army Air Corps HQ Baghdad
  Baghdad-Muthenna AAB
  Special VIP-squadron AS-61A, SA.330 Puma, Bo-105
  Al Taji AAB
  22th Army Squadron SA.342L Gazelle
  55th Army Squadron Mi-8/17 Hip
  106th Army Squadron MBB Bo-105M/P
  Special Purpose Army Aviation Squadron Mi-24D Hind
  Kirkuk AAB
  2nd Army Squadron Mi-8/17 Hip,
  4th Army Squadron Mi-8/17 Hip
  30th Army Squadron SA.316C Alouette III
  83th Army Squadron Pilatus PC-9
  84th Army Squadron MDD 530F, SA.342L
  Al-Kut AAB
  15th Army Squadron Mi-8/17 Hip
  88th Army Squadron SA.342L Gazelle
  99th Army Squadron Mi-8/17 Hip
  Al Swenya AAB
  ?? Army Squadron SA.342L Gazelle
  107th Army Squadron Pilatus PC-7
  Al Iskandariah AAB
  IrAAC Aviation School MDD 500/530, SA.324L, Bo-105
  Baghdad Al-Rashid AAB
  ?? Army Squadron Mi-6 Hook
  Republican Guard Aviation Squadron Mi-8 Hip, SA.342K, Bo-105
  Umm Qasr NAS
  ?? Naval Aviation Squadron SA.321 Super Frelon


  Aircraft type Delivered 1990 1995 2003
  Mil Mi-24D Hind 42 20+ >20 ~7
  MBB Bo-105M/P/C 75 56 40 30
  SA.342K/L Gazelle 91 60 50 30+
  SA.316C Alouette III 60 40 25 few
  Mil-8/17 Hip 150+ 100 90 ~75
  Mi-6 Hook 16 6 2 ?
  Mi-4 Hound 35 20 ? -
  Mi-2 Hoplite 15 ? ? ?
  SA.330F Puma 22 10 ? ?
  Bell 214ST 45 40 ? 10
  Bell 212 5 ? - -
  Hunges 300/TH-55 30 25 ? ?
  Hudges 500D 32 30 ? 10
  Hudges 530F 26 20 ? 16
  MBB Bk-117 (SAR) 16 10 ? ?
  AS-61A (VIP) 6 5 3 3
  Pilatus PC-7 52 40 30 30
  Pilatus PC-9 25 20 20 20


  Delivered 1990 1995 2003
  Ibn Majid (Khaldoum) class 1 1 ? ?
  Nissan 7 (Osa-I/II, Projekt 205) class 16-18 8 1 ?
  ?? (P-6) class ? 6 - -
  Nyryat (Bogomol) class ? 4 1 1
  PB 90 (Yugoslav PFI) class ? 5 2 2
  SO-1 PCI class ? 3 1 1
  Swary class 150 100 80 ??
  Support ships
  T-43 Yevgenya-class mineswepper ? ? 2 1
  Nestin-class inshore mineswepper 6 2 2 2
  Al-Zahraa-class LST 3 3 ? -
  Polnocny-class LSM ? 3 1 ?
  Al Mansour presidential yacht 1 1 1 1
  Al Qadisyah presidential yacht 1 1 - -
  Coastal Defense
  MM.38 Exocet ASM 352 ? ? ?
  HY-2 (SS-C-3 Silkworm) ASM ~250 ? ? ?
  Al Faw-150 ASM (Iraqi modification) 10? - - 10?
  Naval Aviation
  SA.321H/GV Super Frelon 16 9 7 ?
  A-109 (VIP) 3 3 ? ?


  Estimated Iraqi Air Force Organization, early 2003


  Iraqi Air Force GHQ Baghdad
  Al Taqaddum (Tahmmuz) AB
  4th Squadron MiG-29/UB Fulcrum
  8th Squadron Su-24MK Fencer, Tu-16 Badger
  44th Squadron Su-20/22 Fitter
  ??th Squadron MiG-21 Fishbed
  ??th Squadron MiG-23 Flogger
  Al Bakr (Balad SE) AB
  39th Squadron MiG-23 Flogger
  63th Squadron MiG-23 Flogger
  73th Squadron MiG-23 Flogger
  ???th Squadron Su-25K/UBK Frogfoot
  31th Squadron An-12/24/26
  33th Squadron Il-76, Il-78(?)
  Al Assad (Qadissyah) AB
  17th Squadron MiG-21 Fishbed
  ??th Squadron MiG-21 Fishbed
  ??th Squadron MiG-21 Fishbed
  96th Squadron MiG-25 Foxbat
  Qayarra (Saddam) AB
  9th Squadron MiG-21 Fishbed
  79th Squadron Mirage F.1EQ/BQ
  Kirkuk-al Hurriya AB
  69th Squadron Su-20/22 Fitter
  Iraqi Air Force Academy Al-Sahra AB
  1st Training Squadron L-39 Albatros
  2nd Training Squadron AS.202 Bravo, Zlin 326
  Iraqi Air Force College Al-Fatah AB
  1st Training Squadron EMB-312 Tucano

  Aircraft type Delivered 1990 1995 2003
  MiG-29/UB Fulcrum 32-36 ~30 9 8
  MiG-25PD/RB/PU Foxbat ~50/8/? ~25 ~12 9/2
  MiG-23MF/ML/BN/UB Flogger 160+ ~72 ~48 ~36
  MiG-21PFM/MF/bis/UM Fishbed 150+ >60 40 >36
  Su-20/-22M Fitter 160 80 ~25 ~20
  Su-24MK Fencer 25 25 1 1
  Su-25K/UBK Frogfoot 36 35 11 ~10
  Tu-22B/U Blinder 16 4/1 - -
  Tu-16/H-6D Badger 14/4 3 1 1
  Mirage F.1EQ/BQ 113 48-54 18 ~10
  Sheniang F-6/FT-6 40 30 ? -
  Xian F-7B/FT-7 80 40 36 32
  An-2 Colt 20 10 ? ?
  An-24 Coke 11 6 5 3
  An-26 Curl 10 6 3 2
  An-12BP Cub 12 10 5 3
  Il-76M Candid 32 21 4 4
  Il-78 Midas 6 6 2 ?
  Il-76 Baghdad/Adnan AEW 3 1 ? -
  AS.202 Bravo 48 25 20 18
  Zlin-326/526 40+ ? ? ?
  MBB.233 16 8 ? -
  EMB-312 Tucano 80 75 50 ~36
  L-29 Delfin 53 40 12 ~7
  L-39C/ZO Albatros 81 50 40 ~30
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/15661#252265Version : 0