Vilém Vácha

Diskuse

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Diskuse k článkům tohoto autora ...
URL : https://www.valka.cz/Vilem-Vacha-t1552#5950 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Jsem si jist, ze autor tohoto clanku stejne jako mnoha dalsich je velmi fundovany a napadat jej z neznalosti dejin je zcela zbytecne.


Tento clanek je uvahou, vychazejici z urcitych predpokladu, ktere jsou uvedeny, tedy absence ideologie, ciste "obchodni" model, ktery je velmi zajimavou paralelou tehdejsich udalosti, a srovnani se Svycarskem je opet prirovnanim k idealnimu reseni v tehdejsi evrope, tak stabilnich statu jako svycarsko mnoho nebylo. Navic autor pouziva slova jako MIMO JINE, svou odpovedi mu vkladate do ust vyroky mnohem silnejsi, ktere vsak zretetelne nepadly. Je tedy treba cist pozorne ...


Jak nasvedcuje i diskuse v sekci Vseobecne o ceskoslovensku v roce 1938, kazdy ma svuj vlastni pohled na postoj ceskoslovenske vlady k mnichovu a jsem si jist, ze se zde najdou desitky lidi, kteri se s vami budou zcela stejne hadat o tom, ze jsme se MELI branit, a ze uvaha vlady byla sice racionalne oduvodnitelna, ale mela drtivy negativni efekt na moralku naroda a jeho budoucnost. A to jako dukladne zvazeni ceskoslovenske vlady bohuzel nevypada, pokud by bylo vskutku dusledne, musela by si uvedomit i tento fakt, a k tomu ocividne nedoslo. Dr. Benese povazuji za brilatniho politika, ale tento fakt povazuji za sporny.


Vliv hospodarske situace na vyhroceni narodnostniho konfliktu je zrejmy a uci se na kazde vysoke skole, ktera se politikou ci dejinami spolu s hospodarstvim alespon trochu zabyva, tedy i v tomto pripade stojim za zminenym autorem. Mozna ze z doby prvni republiky znate jen henleinovce, ale nemecka populace zde byla zastoupena podstatne sirsi politickou reprezentaci, jejiz pozice se odvijela prave od ekonomickeho prostredi podniku v pohranici a stavu volicstva. Predvalecne konflikty mezi nemci a ceskoslovenskou vladou vznikaly mj. i kvuli zadavani statnich zakazek, kdy nemci meli podezreni, ze ceskoslovenska vlada zadava zakazky prevazne ceskym ci slovenskym spolecnostem a umyslne poskozuje spolecnosti nemecke atd. Navic hospodarska krize 30. let postihla nase zeme pomerne tezce, protoze nas exportni trh byl velmi narusen a zatimco se ostatni zeme vzpamatovavali z krize, ta se u nas drzela dal. Navic nas export byl tvoren typem zbozi, ktere bylo prvni na rade v pripade krize, a vetsina z nej pochazela z pohranici, pokud nepocitam zbrane, ktere v prvni republice tvorili hlavni cast exportu do zahranici. Navic krize let tricatych nebyla zdaleka prvni krizi, uz v letech dvacatych se stat potykal s problemy. Je jasne, ze tato situace vedla k radikalizaci krizi postizeneho obyvatelstva, pokud zde byl narodnostni motiv, ktery tuto radikalizaci podnitil. ¨


A pripad rakouska je zcela demagogicky, nechapu, kdo by se mel v tehdejsim rakousku narodnostne bourit, kdyz to byl stat vicemene jednoho naroda, ktery cim dal vice smeroval ke svemu cili, tedy vcleneni do nemecke rise.


Autor tedy zpracoval tema ze sveho uhlu pohledu a vytvoril clanek, ktery je zalozen na historickych i hospodarskych faktech a ktery dava moznost vnimat tehdejsi dobu nejen z obvykleho pohledu, ale i z jine strany, coz si velmi cenim.
URL : https://www.valka.cz/Vilem-Vacha-t1552#9630 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Pro Geller:


Rád bych též reagoval následujícím:
- autor přece ve svém článku upozorňuje na to, že smyslem článku je podívat se na dané téma pouze jedním pohledem z celého široké spektra. Upozorňuje i na to, že tento pohled není celkový a tedy konečný a popisuje jej pro zajímavost - pro rozšíření vnímání r.1938.
- nemějte obavy o nekompetentnosti autora článku k otázce r.1938. Autora osobně znám, buďte ujištěn, že problematiku r.1938 zná.
- jelikož obsah článku je jen jedním pohledem na celé toto historické období, jak jsem již výše psal, nelze samozřejmě tento pohled brát za definitivní širokospektrální pohled, skládající se mnoha takových pohledů různých oblastí.
- nemá smysl zde nastolovat otázku typu "Měli, či neměli jsme se bránit?", což je nikdy nekončící diskuse. Osobně si myslím, že situaci čs.armády v r.1938 podceňujete. Říci, že morálka, či spíše vojenská čest je klišé, jak jste řekl Vy - to je myslím silně přehnané... Na výše uvedenou otázku má samozřejmě každý jiný názor. Je to z toho důvodu, že každý má jiný hodnotový žebříček, žije v jiném prostředí, ovlivňuje ho řada různých věcí, zkušeností atd. Samozřejmě, že nikdo si zřejmě toužebně nepřeje zemřít. Z hlediska cti a hrdosti jsou ale i horší věci než smrt. Zemřít zřejmě nechce sám od sebe nikdo, ale to neznamená, že ze strachu z potenciální smrti odmítám pokus o obranu proti hrozícímu nebezpečí. Každý otrok, žijící v otroctví, by riskoval do jisté míry život, aby získal svobodu. Cenu svobody sidnes nikdo neuvědomuje, jelikož jsme se jí všichni naučili považovat za samozřejmou. Dokáži pochopit tedy některé důvody proti potenciální obraně v r.1938, ale chápu i důvody pro obranu v r.1938.
Jak píšete, zpětně se to snadno hodnotí, ano, ale tehdy chtěli bojovat i sami naši vojáci.
- připojení Rakouska k říši provedl A.Hitler především za pomoci ideologie, avšak osobně v zájmu říše přitom značně ekonomicky motivován.
URL : https://www.valka.cz/Vilem-Vacha-t1552#9729 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Ad 1) s autorem souhlasim, vzdyt i odhodlani branit se by melo velmi velky vliv na rozhodnuti Hitlera o napadeni nasi zeme, a Svycarsko neni v tomto odlisne. To, zdali by se ubranilo ci nikoliv je dalsi spekulace, ale samotny fakt, ze na to pripraveno bylo, je dulezity. Kazdopadne na tom nestoji gros celeho clanku, je to jen myslenka uvedena v zaveru a neprikladam tomu takovou vahu v hodnoceni clanku jako vy.


Ad 2) Kazde rozhodnuti je treba posuzovat subjektivne, protoze vsichni jsme subjektivni. Nikdo z nas se nedokaze oprostit od sveho vedomi pri posuzovani urcite veci, a tvrdit, ze to posoudil ciste objektivne. Ale k tomu, zdali jsme se meli branit ci nikoliv, verim, ze kazdy, kdo prohlasuje, ze jsme se meli branit, by tehdy jako dnes stal se zbrani v ruce v horskem pasmu ci v obrannych pozicich, jakkoliv marna ta valka mohla byt, vcetne me a za klise to nepovazuji, spise za alespon male stripky narodniho uvedomneni. Doporucuji se podivat do te zminovane diskuse jinde ve foru, je tam clanek, ktery aspekty moralky velice dobre vystihuje. A pokud mam mluvit za sebe, myslim si, ze obrana tehdy by znamelana zcela jine postaveni v ramci sveta dnes, a za to se umiralo od pocatku veku, a branit jsme se meli. To, ze jsme vydali nase tovarny a zbrane a pracovni sili zcela nedotcene melo vliv jak na dalsi prubeh druhe svetove valky (nasazeni nasich tanku pri utocich na polsko a francii napriklad), tak na povalecny osud ceskoslovenska vcetne tahanic se sudetskymi nemci v soucasnosti, protoze nemame zadnou hrdost, zadne narodni sebevedomi, o ktere bychom se mohli oprit a jednoznacne takove pozadavky odmitnout.


Ad 3) I v samotnem clanku se pravi, ze situace nemecka byla zejmena po hosp. krizi tricatych let lepsi, nez ta nase. Hitler dokazal z hospodarske krize vytezit mnoho, a naprosto drasticky pokles nezamestnanosti napriklad se s nasimi udaji vubec nedal srovnavat.
Narodnostni problem zdaleka nebyl spojen s nastupem Hitlera k moci, jak pisete, ale trval po celou dobu prvni republiky a dokonce davno pred nim (nepratelstvi mezi cechy a nemci v Praze jiz na konci 19. stoleti, souboje a napadani atd...), doporucuji si precist serii knih Ceske zeme v ere Prvni republiky od vydavatelstvi Libri, tam je to zcela zrejme.


Poznamka o uceni vysokych skol prave ilustruje fakt, ze to uceni je podkladano dukazy a ucenim, ne pouhym konstatovanim faktu a tedy nejakym patentem na pravdu. Uceni je zalozeno na studiu pramenu, coz je o necem trochu jinem, nez si precist jeden clanek tady a jeden na fronte a vyvozovat z toho sahodlouhe zavery. Vzhledem k tomu, ze clanky dotycneho autora si muzete vyhledat, bude vam jasne, o co se jedna, a muzete si udelat prehled o tom, jake znalosti ma ci nema.


Ad 4, pochybuju, ze by v Rakousku existovala jakakoliv narodnostni mensina, ktera mela tricet procent vsech obyvatel zeme ! Ale to, ze smerovalo k risi nebylo dano nejakou ideologii fasistickou, ale uz davno pred druhou svetovou valkou a jak dokazuji nekteri i pred valkou prvni, kdy je mozne, ze atentat na dEsteho byl spachan s vedomim habsburku, protoze jeho mozna pronemecka orientace v budoucnosti by mela tezke nasledky pro RU risi....


Zcela na zaver si dovolim volne ocitovat neco, co jsem slysel od JRR Tolkiena v reakci na to, zdali proste papouskovani faktu je stejne hodnotne, jako reprodukovat dejiny pomoci mytu. Branil mytus s tim, ze ackoliv neni podlozen primarnimy prameny, dulezita je myslenka, kterou se autor snazi timto zpusobem zdelit. A ze stejneho duvodu mi prijde irelevantni diskuse nad tim, zdali clanek dochazi ci nedochazi k objektivnim zaverum, protoze pres veskerou vyse uvedenou diskusi je zjevne postaven na historickych faktech a jejich posouzeni intepretuje svym zpusobem, na coz ma plne pravo, a dalsi subjektivni posouzeni z me ci vasi strany pouze doplnuje ci interpretuje tento clanek. A to, jak kazdy z ctenaru bude clanek vnimat je jen a jen na nem, na nasem serveru vcetne diskusniho fora ma k dispozici velke mnozstvi casto protichudnych nazoru a tvrzeni, ktere ale samy o sobe vytvareji dostatecne siroke spektrum informaci, o kterych se ctenar na zaklade jejich precteni muze vyjadrit, zdali odpovidaji jeho predstavam ci je popiraji. A o to jde, nejen o to, dat jeden jediny clanek o tom, ze pravda je takova a takova, ale jak sam pisete, dokazat, kde je pravda tim, ze dame moznost aby si ctenar tu pravdu nasel sam. Doba, kdy se normativne rikalo, kde je pravda, je davno pryc, a stejne tak vy ani ja nemuzeme se stoprocentni jistotou tvrdit, ze pravda o roce 1938 je takova ci makova, protoze tu jistotu nemame a nikdy mit nebudeme. Stejne tak o nasi prime soucasnosti, a stejne o jeste starsi minulosti. Historie je zavisla prave na interpretaci a na subjektivnich pohledech, a i kdyz vam to muze prijit jako neobjektivni hodnoceni, ja v tom vidim dalsi alternativni pohled na celou situaci a tedy prinos pro to, aby si ctenar udelal nazor o tom, jak to tehdy mohlo byt.
URL : https://www.valka.cz/Vilem-Vacha-t1552#9730 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Nejsem si jist, zda lze srovnávat situaci Švýcarska v roce 1938 se situací naší. Ale jsem přesvědčen, že ze střednědobého hlediska by válka Německa s ČR byla pro Hitlera strategickou prohrou, protože by nezískal naše vojenské a hospodářské zdroje nepoškozené. O morálním dopadu na český národ nemluvě. Hospodářské oživení v Německu po velké krizi bylo do značné míry na dluh a jeho přínos Hitler promrhal velkorysými státními investicemi neproduktivního charakteru. Existují názory, že válka byla pro Německo jedinou alternativou státního bankrotu.
URL : https://www.valka.cz/Vilem-Vacha-t1552#10833 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Coehoorn > V druhe casti se ocividne shodnem, ac jinymi slovy. Ano, valka by byla zajiste lepsi nez potupne vydani uzemi a vsech jeho zdroju, nedomyslim dale, zdali bychom byli schopni se ubranit ci nikoliv, to uz je prilis "what if".
A v prvni casti, to co pisete muze byt pravda, ale pokud se na tu vetu podivate, nerikam opak :


hospodarska situace Nemecka byla po krizi ve 30. letech lepsi nez nase


Ano, byla. To je tvrzeni zcela nesporne, protoze PO KRIZI na tom Nemecko bylo lepe. Co se stalo v roce 1938 - 1939 jiz pro situaci kolem Mnichova neni vubec podstatne, v te dobe uz konflikt mezi cechy a nemci byl tak vyhrocen, ze uz by jakakoliv situace nemohla tento stav zmenit. Myslim si, ze posledni rozhodny bod byl nekdy v roce 1935, tedy v pohledu hospodarskem je relevantni posuzovat dobu od vzniku republiky po konec hospodarske krize a kratce po ni.


Ad Sagittarius : valka byla pro Hitlera jednim ze dvou drastickych zpusobu financovani a kryti sve "vlady", tim druhym byl zabaveny majetek Zidu a dalsich osob. Navic nad Hitlerem se v letech pred valkou vznasel oblak prevratu, ktery mohl prijit v pripade, ze by Ceskoslovensko vstoupilo do valky a ta se pro Nemecko nevyvinula dobre, urcite kruhy se k tomuto reseni klonily. Navic extenzivni vyuzivani zdroju na zbrojeni na ukor rozvijeni ostatniho (spotrebitelskeho) prumyslu muselo vest nutne k rustu vydaju a poklesu zivotni urovne obyvatelstva, jenom si myslim, ze Nemci v tehdejsim nemecku na tom byli lepe, nez lide v komunistickych satelitech po padesat let sovetske nadvlady
URL : https://www.valka.cz/Vilem-Vacha-t1552#10842 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

V.Vácha v článku píše:


"...k tomu všemu zmateným právním systémem z doby Rakouska-Uherska..."
"Podobně jako to udělalo Švýcarsko v důsledku svých výborných právních předpisů ..."


Je škoda, že článek je staršího data. Tento názor jsem dosud nikde nezaznamenal a tak by mne zajímaly nějaké příklady, které by opravňovaly silná slova jako "zmatený" a naopak "výborný".
Jistěže vždy jsou rozdíly, ale takto markantní...


dále píše:


"Československo si mělo udělat během své historie od roku 1918 takové právní a ekonomické možnosti, aby se do této situace vůbec nedostalo."


Ano ono se to snadno řekne, ale páky k provedení má jen diktatura. Ta zde v té době jak známo nebyla. To je jako když vymyslím, že by se měli mít všichni lidé rádi. To je sice pravda, ale jinak je tento (i když nesporný)fakt celkem k ničemu.
URL : https://www.valka.cz/Vilem-Vacha-t1552#260238 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more