Afrika rozpadajících se států

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 646 příspěvků vloženo, 3173 editováno a 2480 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Afrika rozpadajících se států

  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Quote - Jefim Fištejn :

  Je zarážející, jak malou pozornost věnuje většina komentátorů píšících o událostech v Libyi, Tunisku nebo Egyptě skutečnosti, že tyto země, byť etnicky arabské, jsou především součástí Afriky. To znamená, že otřesy na severu budou neodvratně mít nebezpečné dopady pro celý africký kontinent. Ten je pravým koncentrátem problémů, které vedly k dnešní destabilizaci arabského světa. Destabilizace je totiž stav, který Afrika zažívá již dlouhá léta.
  Život značné části jejích obyvatel není nic jiného než chaotické střídání konfliktů, krizí a občanských válek. Libovolně, někdy až zlovolně vytyčené hranice, které po sobě zanechaly koloniální velmoci, kmenové záště, náboženská nesnášenlivost, neexistence tradice státnosti, nakonec banální soupeření místních politiků o monopolní přístup ke zdejším přírodním zdrojům. Toť neúplný seznam faktorů odsuzujících Afriku k výbuchu, kterému dříve nebo později nepůjde zabránit.


  Lokální rozbroje již učinily ze Somálska zkrachovalý stát. Stomilionová Nigérie je fakticky rozštěpená podle náboženského příznaku. Ze stejných důvodů skončil i Súdán coby jednotný stát. Demokratická republika Kongo, dříve Zaire, je po léta zmítána permanentní občanskou válkou postrádající jakékoli racionální vysvětlení. Kdysi kvetoucí Jižní Rhodesie, z níž se pod jménem Zimbabwe stal vzorný příklad zpustošenosti a bídy, má ve svém čele krutovládce Mugabeho, který si rozhodně nezadá s plukovníkem Kaddáfím. Není pochyb, že se země ponoří do bratrovražedné řeže okamžitě po diktátorově skonu.


  Občanská válka v Pobřeží slonoviny co do počtu obětí a utečenců na hony předčí libyjský konflikt, a přesto je jí na Západě věnována směšně malá pozornost. Sotva kde se dočtete, že hlubinnou příčinou války nejsou ani tak rozdíly v názorech na to, kdo a jakým počtem hlasů zvítězil v prezidentských volbách, jako spíše zcela oprávněný strach křesťanského obyvatelstva z genocidy. Ta bude nejspíš doprovázet nástup islamizovaných kmenů k moci.


  To vše se děje na tmavém pozadí pravidelných hladomorů, bídy a sociálního zoufalství, jež se samy o sobě mohou stát katalyzátory výbuchu na kontinentu.


  I přes všeobecnou známost těchto skutečností se mezinárodní společenství tváří, jako by se v Africe nedělo nic až tak dramatického. Jen jedna z regionálních organizací se zmínila o reálné hrozbě afrického kataklyzmatu. Učinila tak Liga arabských států ve své rezoluci podporující válečné akce proti Kaddáfího režimu. Opatrně naznačila, že tato operace může mít nepředvídatelné dopady na území na jih od Maghribu.


  Tento strach lze pochopit: pokud se destabilizace Afriky stane smutnou skutečností, budou jí čelit především právě arabské země. Ze zeměpisných důvodů nebudou před tímto živlem chráněny ani Středozemním či Rudým mořem, ani Atlantickým oceánem. Dobře vědí, že jakýkoli zásah Evropy, Spojených států nebo Ruska bude exkluzivně výběrový – v přímé závislosti na ekonomických zájmech v té které africké zemi. Ze zkušenosti také vědí, že veškeré pokusy mezinárodního společenství zastavit kmenovou nebo náboženskou řež v konfliktních ohniscích Afriky končily v minulosti vždy neslavným a zmatečným ústupem. Problém somálských pirátů zůstává nezvládnut, ačkoli s nimi bojuje pomalu celý svět. Jev pirátství může zasáhnout celý kontinent úměrně tomu, jak se bude rozpadat státnost jednotlivých zemí. V boji s chaosem jsou totiž řízené střely Tomahawk velmi nedokonalou zbraní.


  Současný africký diktátor dobře ví, že zneužíváním moci prakticky nic neriskuje – pokud zrovna demonstrativně neholduje lidožroutství, jak to dělával zlořečený středoafrický císař Jean-Bédel Bokassa. Když země sousedící s Pobřežím slonoviny požádaly o mezinárodní pacifikaci znepřátelených stran, nevyslechly je ani Evropská unie, ani Spojené státy, ani Rusko. Toto paradoxní souznění světových hráčů má prostinké vysvětlení: mořský šelf u Pobřeží slonoviny je pokládán, podle deníku The Financial Times, za „jednu z nejslibnějších zásobáren energetických surovin na světě“. Takový ruský Lukoil si pro strýčka Příhodu dávno koupil podíl na třech těžebních polích Pobřeží slonoviny. Všichni velcí hráči doufají, že občanská válka jednou skončí, a nechtějí si kazit vztahy s možným vítězem, ať jím bude kdokoli. A to je celá jejich africká politika.  čekají nás rušné časy Sad
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/114609#398959Version : 0
  MOD
  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Pan Fištejn má sice v mnohém pravdu, ale jeho názor o zlovolném vytyčení hranic, nelze považovat než za blábol a žvást. V době kdy se ony hranice vytyčovaly, nebylo o místních podmínkách a kmenech tam žijících nic známo, prostě se (stejně jako třeba v USA) udělala čára na mapě podél poledníku či rovnoběžky a určilo se tady je to téhle mocnosti a dál už té druhé. To jestli tam žily stejné či jiné kmeny nikdo netušil. A navíc je otázkou, zda ti kdo si tam dnes podřezávají krky jsou ti kdo tam v době určení hranic žili. Navíc nikdo milým místním nebránil aby si hranice změnili, zajímavé je že to neudělali, byť by to možná někdy řešilo problém vzájemného vyvražďování. Nedošlo ani k transferům obyvatel (jako třeba v Indii po jejím osamostatnění kdy muslimské obyvatelstvo odešlo do Pakistánu a odtud se naopak nemuslimové přesunuli do dnešní Indie.
  To že si místní podřezávají krky a nikdo se do toho nehodlá míchat je docela logické, komu asi tak lze "pomáhat" v zemi kde je občanská válka toho nejhoršího druhu, tedy ne dvou skupin, ale v podstatě vesnice proti vesnici? A to že Afrika "vybuchne" skončí nejspíš zcela pragmaticky, Evropa a USA je prostě přestanou přijímat a nechají je "vydusit", už dnes je ochota k přijímání dalších "ubohých uprchlíků" minimální a pokud by měl příliv vzrůst skončí to prostě tím že je odloví na moři a pošlo zpět. Co budou dělat muslimové s jejich souvěrci bych nechal na nich, nevím proč bychom měli řešit problémy jiných zemí, když máme sami svých až dost. A mimochodem p. Fištejn si dost protiřečí, na jednu stranu naznačuje že v Libyi jde zřejmě o suroviny a nikoli o nějaká lidská práva, ale když jde o stejné suroviny jinde (pobřeží slonoviny) tvrdí že si stejné státy nechtějí "kazit vztahy", divné že si je zkazili s Kaddáfím, který žádné problémy nepředstavoval.


  Jediné reálné je že Afrika je kontinent kde si místní podřezávají krky (jedno ve jménu čeho) a že to v podstatě nikoho nezajímá (proč taky), jinak je to spíš o pocitech pana Fištejna.


  Jo a je zajímavé že ti hnusní kolonialisté třeba Jižní Rhodesii prosperovali a hodní a správní černoši zkrachli, obdobně i všude v okolí, jednou z mála vyjímek byla Libye, která po odchodu Italů prosperovala po tím zloduchem docela solidně (což muselo štvát všechny sousedy) a těžko se tedy vymlouvat na kolonizátory, kteří odešli před 50 lety a po nichž zbyla jediná infrastruktura která v zemích bývalých kolonií je. Co je reálným problémem je, že se zmnohonásobil počet obyvatel, dokud je decimovali arabští otrokáři, nemoci a kmenové války asi se počet držel na udržitelné hranici, ve chvíli kdy to zmizelo (snad krom těch kmenových válek) rozjela se populační exploze a to je problém Afriky.
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/114609#398961Version : 0
  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Ad Afrika, hranice a koloniální mocnosti... Ono to často bylo dost vachrlaté, protože řada kmenů naopak v cizincích viděla ochranu proti větším sousedům (např. v jižní Africe u kmenů sídlících v sousedství království Zuluů). Pokud něco kolonialisté na mnoha místech násilně narušili, tak to bylo právě ono pravidelné podřezávání krků a obchod s otroky (Británie např. byla jednou z prvních velmocí, co ho zakázala - byť primárně proto, aby ekonomicky poškodila nové USA Wink), který zdaleka nebyl jen doménou oněch zlých bělochů - celá řada bojovněji založených domorodých kmenů z toho měla živnost a bylo jim jedno, jestli otroky kupuje nějaký místní panovník, Arabský otrokář nebo běloch, jen když za ně dobře zaplatil.
  (ironicky např. Obama, který byl některými označován zejm. v kampani za důkaz povznesení bývalých otroků je daleko spíš potomkem otrokářů Wink)
  No a teď se holt věci vrátily do těch starých dobrých předkoloniálních tradic, jen mají místo oštěpů a luků AK a FAL (ale mačety a podobně zůstávají v oblibě)...
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/114609#399138Version : 0
  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  K tomu otrokářství, jednak ho (nejen Británie) Evropané zakázali výrazně dřív než třeba muslimové, ale hlavně, ono to vzniklo poněkud jinak než se rádo líčí. Otroky z valné části lovili místní a prodávali je na pobřeží bílým ať už evropským nebo arabským kupcům. Evropané se do vnitrozemí pro otroky dostávali minimálně a nakupovali je prostě od toho kdo je na zavedená místa dodal, to byli někde arabské karavany, jinde místní náčelníci. A Obama rozhodně není potomkem otroků, Smile jak by mohl, jeho otec od něhož odvozuje svůj černošský původ je z Afriky a hodní černoušci přeci (dle jeho vizí) otroky neměli Smile takže se jeho předci mohli setkat s otroky jen "na druhé straně pultu".


  To, že kolonialisté bránili mezikmenovým válkám je samozřejmě fakt, nebylo to myslím z nějakých altruistických důvodů, ale prostě když se mezi sebou kmeny vraždí, snižuje to výnos z dané kolonie. Nicméně je pravdou, že za kolonizátorů byly podobné věci méně časté, své na tom ale bude mít i to, že tenkrát tam bylo méně lidí, takže se nedostali tolik do kontaktu.


  Bohužel představa demokracie jako léku na podobné věci je více než pochybná, jde o kultury které se s demokracií v podstatě nikdy nepotkali, takže představa, že budou volit někoho než svého kmenového kandidáta je asi dost nesprávná. No a v té chvíli je to opět na tom starém, jeden kmen se pokusí podřezat druhý, aby náhodou příště nebyl podřezán sám. S tím nemají kolonialisté nic společného. To, že dnes už se příliš nepěstuje kanibalismus je asi jediný pokrok.
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/114609#399141Version : 0