Srovnávací zkoušky protitankových zbraní v ČSR/ČSSR

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 339 příspěvků vloženo, 1465 editováno a 201 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Srovnávací zkoušky protitankových zbraní v ČSR/ČSSR

Proběhly nějaké?

  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Narazil jsem na velice zajímavé testy provedené Jugoslávskou armádou v 60. letech - zkoušky tankových a protitankových zbraní proti reálným cílům i proti simulovaným.


  Konkrétně šlo např. o střelecké zkoušky 75mm PaK 40, 76mm M1A1, 88mm PaK 43, 90mm M3A1, 90mm M36 a 100mm D10T proti T-54, nebo zkoušky proti T-34/85 a M4A3E4, dokonce i proti M47. Výsledky jsou dost zajímavé (např. co se týče T-54) a už jsem se zeptal objevitele, jestli je zde mohu prezentovat, pokud bude odpověď kladná, tak je sem zkompiluji.


  Co by mne ale zajímalo, v ČSR/ČSSR bylo ve výzbroji také dost trofejních a zahraničních zbraní - předpokládám tedy, že nějaké srovnávací zkoušky probíhaly (i když třeba ne v takovém rozsahu), neví někdo o nějakých (nebo aspoň kde hledat)?


  Pokud ano, předem děkuji.
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/108443#384837Version : 0
  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Nejsem si jist jestli zkoušky probíhaly (důvodů bylo míň než v Jugoslávii - co se koupí bylo jasné) ale je v nich ať je dělá kdokoli důležité jedno, porovnávají totiž ony zbraně za stejných podmínek. Na rozdíl od papírových srovnání kde parametry měřené v zemi původu jsou ovlivněny jednak materiálem cíle, jeho sklonem a (alespoň podle některých) i tím jaká část střely musí proniknout pancéřem, je to zde díky tomu že to dělá najednou jeden subjekt mnohem realističtější. Obdobné zkoušky s kořistními zbraněmi probíhaly samozřejmě i za války jak v Německu tak třeba v GB nebo USA či SSSR, bohužel jejich výsledky se mi zatím nepovedlo najít, Němci je dělali v Kummersdorfu, Američané v Aberdeenu a asi i jinde, ale narazil jsem jen na jednotlivé zmínky a třeba US popis kvalit T-34 z války je dost odlišný od nadšených výlevů které můžeme číst jinde.
  U děl by to asi mělo být srovnáváno podle ráží (je asi nesmysl čekat že PAK 40 bude konkurovat ráži 90 mm) ale takové srovnání jako asi jediné dává srovnání kvalit (zvlášť pokud jsou zohledněny i vzdálenosti). To jak byly dané zbraně nasazovány je pak další veličinou, která je dána taktikou uživatele.
  Pokud sem něco takového dáš bude to rozhodně přínos.
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/108443#384840Version : 0
  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Právě proto se ptám, ty Jugoslávské testy jsou hodnotné právě kvůli stejným kritériím a u nás zase byl trochu jiný sortiment zbraní (třeba jsme měli sedmnáctiliberní kanony).
  Jinak Jugoslávcům v nich nešlo jen o to, co se bude kupovat, ale i o zhodnocení, jaké účinky mají zbraně ze záloh (třeba právě ten PaK 40), proto mne napadlo jestli něco takového nebylo i tady.


  Co se těch Jugoslávských týče, čekám jen na svolení a předpokládám, že ho dostanu - aspoň zatím začnu překládat "do šuplíku" Smile
  URL : https://en.valka.cz/topic/view/108443#384843Version : 0