About this site User Partner sites                    
Nezapomeneme !
8.7.2014 †††††
Search

Moderators
Admin, Admin
Functions
Anketa / Poll
Výsledky hlasování a další informace
Advertisement


Statistika aktivit

Zobrazené stránky
Dnes / Včera 119.02k / 213.36k
Březen / Únor 0 / 771.26k

Nové příspěvky
Dnes / Včera 7 / 20
Březen / Únor 0 / 112

Editace příspěvků
Dnes / Včera 19 / 44
Březen / Únor 0 / 169


[ Who is online ]

Najděte nás na Google+

ISSN : 1803-4306RSS

Budhismus :: World Religions

Display link [ Funkce ]  [ Admin
 • Jméno:Admin
  [Moderator]
  Hodnost:Maršál Válka.cz
  (Valka.cz)
  Maršál Válka.cz (Valka.cz)
  Avatar:
  Kontakt:[ Profile ] [ PM ]  
  Registered17.05.2003
  Last login:28.02.2015 17:23:56
  Medals:0
  Příspěvek
  vložen:
  08.09.2005 10:21:51
  Czech Republic
]
Introductory note: this theme is to describe this religion and its evolution, a purely factual. No disparaging talk, insults or attacks on these topics will not be tolerated! On the contrary, we welcome any factual targeted assistance that we will be able to provide and directed questions to expand or clarify the content of the topic.
Display link [ Funkce ]  [ chinook
 • Jméno:chinook
  Hodnost:Hauptmann
  (Německo - Heer (WWII))
  Hauptmann (Německo - Heer (WWII))
  Avatar: 
  Kontakt:[ Profile ] [ PM ]  
  Registered21.01.2005
  Last login:05.12.2014 22:31:13
  Medals:66
  Příspěvek
  vložen:
  13.09.2005 11:13:44
  Czech Republic
]
Buddhism is considered a non-theistic religion, though it is not too accurate, because one of its directions, the Buddha's deification.
Buddhism is a spiritual protihnutí to bráhmanismu.

The founder of Buddhism, Siddhartha Gotama (563-483 BC). He came from a family of local rulers and raised since the walls of the palace, came to adulthood in contact with the rest of life. Then when he saw the surrounding reportedly suffering allegedly attempted to find his way to překonání.Zkoušel methods Brahmin ascetic but later formed his own způsob.Na apparently reached its peak on awakening (boddhi) and became the awakened (Buddha). Asceticism he served for self-control, but according to him, just a ghost in the well-nourished body is capable of understanding.
Started by nuns community - the Sangha.

The essence of his teachings are the four truths:
1.Kolobběh life is pervaded by suffering
2.Příčinou suffering, unfulfilled desire for life
3.Utrpení a person gets rid of the gradual extinction of desire
4.K liberation from suffering leads 8-piece Trail accuracy:
right thinking
right decision
right speech
Righteousness
right livelihood
good effort
right mindfulness
proper concentration

Buddhism was initially focused only on the monastic life and preaching, and its numbers were minuscule. With the expansion of Buddhism in the Indian King Asoka (274-236 BC), which became the state religion, gave way to abstract and difficult to understand the concept of being somewhat into the background. Buddhist laity enough to seek their salvation in accumulation of positive karma, the better rebirth, until they eventually offer a greater opportunity to form an existential awakening.
About 100 years after the death of the Buddha met a religious council was divided on the order and Theravadin Mahasanghika. Later, there was a complete breakdown into 2 branches - hínajánu and Mahayana

In 2 stol.nl originated in Bengal occult form of Buddhism - tantrajána and later Vajrayana school mantrajány and they give not only the magical word spoken, but also the saving power.

In the first century, Buddhism came to China and received by 355 Chinese allowed to become Buddhist monks. Here, received special features of other Chinese religions, which helped his tumultuous expansion and great prosperity. However, in the 8th century the great zesvětšťování and seizure of church property. From 16 century. there was a great fusion of various Buddhist schools, in the 18th century. even to merge with parts of Lamaism.


Buddhism has spread mainly in two forms:
1st Theravāda or hinajána (small vehicle) Buddhism
This course builds on the original teachings of Buddha - it's more a life philosophy than a religion and asceticism. The ideal is a saint - known as an arhat.
Bikh = monk (and women) - originally traveled, but were phased out progressively concentrated in the monasteries.
This type of Buddhism is particularly widespread in Burma

2nd Mahayana (Great Vehicle) Buddhism.
This direction is more customization lidí.Obsahuje more religious feelings and religious elements of the cult of the Buddha. In this regard, it is ideal Boddhisatva = being awake, which is approaching its goal of which is called nirvana = total extinction.
This type of Buddhism is spread mainly in Thailand, Vietnam, Laos, Cambodia, Malaysia, partly in China, Korea and Japan

A special type of Buddhism in Tibet Lamaism. Buddhism came to Tibet in the 8th stol.nl but ran into strong opposition from supporters of the original indigenous religion, Bon. Only in the 11th century. Buddhism has managed to take hold and eventually merged with elements of Bonn. Lamaism was created. It is a form of Buddhism, in which lamas have a personal spiritual leaders as an important role. The highest spiritual leader the Dalai Lama - from the 1642's secular and spiritual ruler of Tibet. Latest from the Dalai Lama's 1959 invasion of China-in-exile.

At the end of the 19th century originated in Western Europe called neobudhismus - a selection of "best" of Buddhism and customization for the mentality of European man.
-------------------------------------------------- -----
Well, maybe I was able to keep up faktografičnosti
notes from the hours of study SOHUP CMTF UP Very Happy
Display link [ Funkce ]  [ chinook
 • Jméno:chinook
  Hodnost:Hauptmann
  (Německo - Heer (WWII))
  Hauptmann (Německo - Heer (WWII))
  Avatar: 
  Kontakt:[ Profile ] [ PM ]  
  Registered21.01.2005
  Last login:05.12.2014 22:31:13
  Medals:66
  Příspěvek
  vložen:
  14.09.2005 09:07:59
  Czech Republic
]
Buddha's teaching was too long after his death, drawn in the so-called Sutras - Hindu language written in burns.
Collectively file tripithaka (3 baskets)
1) The basket of discipline - contains the rules for monks
2) teaching basket - containing the teachings of Buddha
3) basket of accessories - add to the learning
Související témata / Related topics
Show details


 


[ x ] Nominátor
Article name :
Annotation :
[ x ] Linkator
[ x ]
Stav odesílání příspěvku vč. příloh :
0%
[ x ] Mapa / Map
[ x ]

Step 1 - Translation

To switch the language of the controls on this web, please mouse over the UZIVATEL / USER menu and pick czech or english flag.

Pro přepnutí jazyka ovládání tohoto webu prosím najeďte myší na položku UZIVATEL / USER a zvolte bud českou nebo anglickou vlajku.

Step 2 - Navigation

-

Pomocí menu O WEBU se můžete podívat na přehled nových příspěvků, témat a příloh vložených za určité období (přednastaveno za aktuální den, ale lze nastavit libovolně)
Najdete zde také seznam všech uživatelů, moderátorů, odkaz na pravidla fóra a FAQ - často kladené dotazy.

Step 3 - Navigation

-

Zde uvidíte vždy odkaz na sekci, ve které se nacházíte, včetně všech nadřízených sekcí. Po najetí myši na nadřízené sekce se zobrazí nabídka pro přechod do jiné sekce na stejné úrovni.

Step 4 - Social Networking

-

Pomocí tlačítek Google+ a Facebook Like pomůžete docenit tyto stránky a nasdílet je svým kontaktům v těchto sociálních sítích. Tlačítka se vždy vztahují ke konkrétní stránce, tématu či článku, na kterých se právě nacházíte. Čím častěji a na vícero stránkách tedy sdílíte, tím lépe !

Step 5 - Social Networking

-

Zde se můžete přihlásit ke stránce valka.cz na sociální síti Facebook. Na této stránce najdete pravidelně aktualizovaný seznam všech novinek na stránkách valka.cz, nových témat, článků i obrázků ve fotogalerii. Sdílením na sociálních sitích podpoříte tento web a naše úsilí při jeho tvorbě.

Step 6 - Search

-

Pokud se nemůžete zorientovat v naší struktuře nebo hledáte specifický termín, zkuste to přes náš vyhledávač. Vyhledává napříč tématy na fóru i články, takže zde najdete vše, co lze na valka.cz najít.

Step 7 - Donation

-

Tento web je nevýdělečným projektem dobrovolníků, a jako takový potřebuje finanční pomoc. Pokud jste zde našli zajímavé informace nebo chcete podpořit naší práci, prosím darujte libovolnou finanční částku na provoz serveru, jeho vybavení a software, výzkum a nákup dalších knih a podkladů pro naší práci.

Step 8 - Functions

-

V této oblasti najdete funkce, které odpovídají možnostem na dané stránce. Umožní vám příhlasit nebo odhlásit se ze sledování dané sekce či tématu, umožní založit nové téma apod.

Step 9 - Functions

-

Kliknutím na tuto iconku si zobrazíte odkaz na konkrétní příspěvek, pokud jej třeba chcete sdílet dál.

Step 10 - Functions

-

Zelená iconka indikuje, že příspěvek byl shlédnut moderátorem, nebo se jedná o diskusní (nemoderovaný) příspěvek.
Červená iconka indikuje, že příspěvek zatím nebyl shlédnut moderátorem, nebo se jedná o příspěvky staršího data, kdy tato povinnost neplatila.

Step 10 - Functions

-

Funkce, které se váží k danému příspěvku. Jako nepřihlášený uživatel nemůžete dělat skoro nic, po přihlášení například odpovídat na příspěvek, citovat, upravovat svůj starší příspěvek apod.

Step 11 - Functions

-

Najetím myši na jméno autora si zobrazíte informace o autorovi, datum vložení tohoto příspěvku a další zajímavé informace.

Step 12 - Functions

-

Pole pro vkládání odpovědí k tématu. Menu VYHLEDAT a FORMATOVANI nabízí možnosti jak formátovat text (pro náhled před odesláním použijte tlačítko NAHLED, pro zvýraznění řídících značek "tagů" a rychlejší orientaci v textu tlačítko ZVYRAZNIT BBCODE TAGY). Pokud má daná sekce šablonu (předdefinovou šablonu pro unifikované vkládání dat, v podstatě "formulář"), pak se zobrazuje ještě třetí menu SABLONA.

Step 12 - Functions

-

Kliknutím zde si zobrazíte pole pro vkládání až 5 příloh k příspěvku, například obrázků apod. Pokud se jedná o obecná témata, vyplňuje se jen soubor přílohy a popis, pokud se jedná o obrněná vozidla a letadla, vyplňuje se i řada dalších informací k dané příloze, pro snažší vyhledávání a provázání informací.

Step 13 - Chat

-

Spodní lišta nabízí zejména možnost přímo se bavit s lidmi, kteří jsou právě také online na forum.valka.cz ! Můžete vyřídit rychlý dotaz, domluvit se na spolupráci nebo se pozdravit s přáteli ...

Translation tip

Although this website is mainly in Czech and Slovak language, you can simply translate the content using this GOOGLE TRANSLATE dropdown ... just pick your language and see the page translated.

Translation tip 2

To switch the language of the controls on this web, please mouse over the UZIVATEL / USER menu and pick czech or english flag. The whole user interface will be translated to choosen language and allows you to register and/or sign in. Once you sign in, your language preference is saved and site will be in the same language always, when you come back and log in.