About this site User Partner sites                    
::
:: :: Portnova, Zinajda Martynovna
Nezapomeneme !
8.7.2014 †††††
Search

Moderators
Functions
Anketa / Poll
Advertisement


Statistika aktivit

Zobrazené stránky
Dnes / Včera 137.19k / k
Únor / Leden 292.33k /

Nové příspěvky
Dnes / Včera 8 / 46
Únor / Leden 57 /

Editace příspěvků
Dnes / Včera 20 / 64
Únor / Leden 83 /


[ Who is online ]

Najděte nás na Google+

ISSN : 1803-4306RSS

Portnova, Zinajda Martynovna :: P :: Soviet Union / Russia (SOV/RUS)

Display link [ Funkce ]  [ Vladimír Šilhán
 • Jméno:Vladimír Šilhán
  Hodnost:Капитан 1-го ранга
  (SSSR - Námořnictvo)
  Капитан 1-го ранга (SSSR - Námořnictvo)
  Avatar:
  Kontakt:[ Profile ] [ PM ]  
  Registered17.11.2004
  Last login:28.04.2007 21:48:00
  Medals:56
  Příspěvek
  vložen:
  20.06.2005 16:59:53
  Czech Republic
]
Zinaida Portnova m. - guerilla rozvědčice

(1926-1944)


The hero of the Soviet Union-"pioněrka"

She was born 20. February 1926 in Leningrad, where he ended a ten-year school. Her father and mother worked in the Kirovském race. In June 1941 travelled on summer holidays, together with the younger sister of Galjou to his grandmother in the village of Zuje in the district. On the way by train, not far from the objective-to the station in Obolsku, the warwas her.

Zina comparatively with other refugees, but joined to the Lenin ’s Komsomol underground organization "Young revenge business" in the Obolsku, led by komsomolkou E Zeňkovou.. Together with them in the spring of 1942, participated in the diverzních actions against rail, power plant and flax. Then was responsible for that infiltrated the German officers ' dining room, where disguised as a waitress she poisoned rat poison, wiping out entire lunch, and the local headquarters of the German crew. Occupiers in response to this action started in the town of terror, and illegal organization "Young Avengers" cut to pieces. Zině managed to flee in August 1943 to partisans. Through training, embraced trophy German submachine gun and became rozvědčicí guerilla section. For less than a month since his arrival to guerillas who participated in the first combat action. When the local German crew kosila fire of confusing the Germans after their partisans from her group fire barracks and blew up the warehouse guns. Commander suggested Zinu held to courage in the fight to the Of the Red Star. Or in several other events, which participated in during October and November the submachine gun had not been idle.

In December 1943, she got from the Commander of the task to try to establish a connection with the surviving members of the Organization "Young revenge business" in Obolsku. Zina went to the town of unarmed and giving local was detained on by the Gestapo return trip and has been converted to the local exam. During questioning, she managed to pick up from the table nearest gun and then shot two men with the room. Then jumped out the window at the Court of Justice, where the precise shot passed the guard and fled toward the River. There should wait for the other members of the group. But she was hit in the leg and dostižena their pursuers. You took on the main exam of the Gestapo to Vitebsk, where he were subjected to torture, told members of the Organization "Young" the revenge business, who are still hiding in the Obolsku. Zina, however, was silent and refused to communicate. In one movement for interrogation unsuccessfully attempted suicide leap under the truck. Despite all efforts, the Gestapo could not break the girl and she was 13. January 1944 executed.

Zina Portnova, after the war, has become a term, its name was pronounced with respect. Was given for the model of the Soviet pionýrům, who named it after his organization and its portraits of arranging their school was devoted to articles, books, and consisted of her verses. July 1, 1958 Zině Portnové granted the title of Hero of the USSR im memoriam as heroine - "pioněrce". The problem was that Zina already in 1943 Komsomolentered into, and yet that it was in the partisan section of the youngest, at the time of his death, she was almost eighteen years. It was for years harboured, in order to affect the pionýrská legend.

In Russia and Belarus, after it named many streets. On the highway between the towns of Vitebskem and Opolskem of its monument and one of the ships of the Russian maritime commercial fleet still bears her name.
zina portnova.jpg
Související témata / Related topics
Show details


 


[ x ] Nominátor
Article name :
Annotation :
[ x ] Linkator
[ x ]
Stav odesílání příspěvku vč. příloh :
0%
[ x ] Mapa / Map
[ x ]

Step 1 - Translation

To switch the language of the controls on this web, please mouse over the UZIVATEL / USER menu and pick czech or english flag.

Pro přepnutí jazyka ovládání tohoto webu prosím najeďte myší na položku UZIVATEL / USER a zvolte bud českou nebo anglickou vlajku.

Step 2 - Navigation

-

Pomocí menu O WEBU se můžete podívat na přehled nových příspěvků, témat a příloh vložených za určité období (přednastaveno za aktuální den, ale lze nastavit libovolně)
Najdete zde také seznam všech uživatelů, moderátorů, odkaz na pravidla fóra a FAQ - často kladené dotazy.

Step 3 - Navigation

-

Zde uvidíte vždy odkaz na sekci, ve které se nacházíte, včetně všech nadřízených sekcí. Po najetí myši na nadřízené sekce se zobrazí nabídka pro přechod do jiné sekce na stejné úrovni.

Step 4 - Social Networking

-

Pomocí tlačítek Google+ a Facebook Like pomůžete docenit tyto stránky a nasdílet je svým kontaktům v těchto sociálních sítích. Tlačítka se vždy vztahují ke konkrétní stránce, tématu či článku, na kterých se právě nacházíte. Čím častěji a na vícero stránkách tedy sdílíte, tím lépe !

Step 5 - Social Networking

-

Zde se můžete přihlásit ke stránce valka.cz na sociální síti Facebook. Na této stránce najdete pravidelně aktualizovaný seznam všech novinek na stránkách valka.cz, nových témat, článků i obrázků ve fotogalerii. Sdílením na sociálních sitích podpoříte tento web a naše úsilí při jeho tvorbě.

Step 6 - Search

-

Pokud se nemůžete zorientovat v naší struktuře nebo hledáte specifický termín, zkuste to přes náš vyhledávač. Vyhledává napříč tématy na fóru i články, takže zde najdete vše, co lze na valka.cz najít.

Step 7 - Donation

-

Tento web je nevýdělečným projektem dobrovolníků, a jako takový potřebuje finanční pomoc. Pokud jste zde našli zajímavé informace nebo chcete podpořit naší práci, prosím darujte libovolnou finanční částku na provoz serveru, jeho vybavení a software, výzkum a nákup dalších knih a podkladů pro naší práci.

Step 8 - Functions

-

V této oblasti najdete funkce, které odpovídají možnostem na dané stránce. Umožní vám příhlasit nebo odhlásit se ze sledování dané sekce či tématu, umožní založit nové téma apod.

Step 9 - Functions

-

Kliknutím na tuto iconku si zobrazíte odkaz na konkrétní příspěvek, pokud jej třeba chcete sdílet dál.

Step 10 - Functions

-

Zelená iconka indikuje, že příspěvek byl shlédnut moderátorem, nebo se jedná o diskusní (nemoderovaný) příspěvek.
Červená iconka indikuje, že příspěvek zatím nebyl shlédnut moderátorem, nebo se jedná o příspěvky staršího data, kdy tato povinnost neplatila.

Step 10 - Functions

-

Funkce, které se váží k danému příspěvku. Jako nepřihlášený uživatel nemůžete dělat skoro nic, po přihlášení například odpovídat na příspěvek, citovat, upravovat svůj starší příspěvek apod.

Step 11 - Functions

-

Najetím myši na jméno autora si zobrazíte informace o autorovi, datum vložení tohoto příspěvku a další zajímavé informace.

Step 12 - Functions

-

Pole pro vkládání odpovědí k tématu. Menu VYHLEDAT a FORMATOVANI nabízí možnosti jak formátovat text (pro náhled před odesláním použijte tlačítko NAHLED, pro zvýraznění řídících značek "tagů" a rychlejší orientaci v textu tlačítko ZVYRAZNIT BBCODE TAGY). Pokud má daná sekce šablonu (předdefinovou šablonu pro unifikované vkládání dat, v podstatě "formulář"), pak se zobrazuje ještě třetí menu SABLONA.

Step 12 - Functions

-

Kliknutím zde si zobrazíte pole pro vkládání až 5 příloh k příspěvku, například obrázků apod. Pokud se jedná o obecná témata, vyplňuje se jen soubor přílohy a popis, pokud se jedná o obrněná vozidla a letadla, vyplňuje se i řada dalších informací k dané příloze, pro snažší vyhledávání a provázání informací.

Step 13 - Chat

-

Spodní lišta nabízí zejména možnost přímo se bavit s lidmi, kteří jsou právě také online na forum.valka.cz ! Můžete vyřídit rychlý dotaz, domluvit se na spolupráci nebo se pozdravit s přáteli ...

Translation tip

Although this website is mainly in Czech and Slovak language, you can simply translate the content using this GOOGLE TRANSLATE dropdown ... just pick your language and see the page translated.

Translation tip 2

To switch the language of the controls on this web, please mouse over the UZIVATEL / USER menu and pick czech or english flag. The whole user interface will be translated to choosen language and allows you to register and/or sign in. Once you sign in, your language preference is saved and site will be in the same language always, when you come back and log in.