About this site User Partner sites                    
::
:: :: Moldagulova, Alija
Nezapomeneme !
8.7.2014 †††††
Search

Moderators
Functions
Anketa / Poll
Advertisement


Statistika aktivit

Zobrazené stránky
Dnes / Včera 38.44k / 213.36k
Březen / Únor 0 / 771.26k

Nové příspěvky
Dnes / Včera 2 / 20
Březen / Únor 0 / 112

Editace příspěvků
Dnes / Včera 2 / 44
Březen / Únor 0 / 169


[ Who is online ]

Najděte nás na Google+

ISSN : 1803-4306RSS

Moldagulova, Alija :: M :: Soviet Union / Russia (SOV/RUS)

Display link [ Funkce ]  [ Vladimír Šilhán
 • Jméno:Vladimír Šilhán
  Hodnost:Капитан 1-го ранга
  (SSSR - Námořnictvo)
  Капитан 1-го ранга (SSSR - Námořnictvo)
  Avatar:
  Kontakt:[ Profile ] [ PM ]  
  Registered17.11.2004
  Last login:28.04.2007 21:48:00
  Medals:56
  Příspěvek
  vložen:
  08.01.2005 02:03:09
  Czech Republic
]
Aliyah Efrejtor Moldagulova - 54th odstřelovačka Rifle Brigade 2nd Baltic Front

(1925 - 1944)


Heroine of the Soviet Union

Born on 25 October 1925 in aulu Bulak, Kazakhstan. Mother lost in Stalin's "protikulackých" the repression in 1932 after her father was imprisoned in 1937, raised her uncle - railroader in Alma-Ata. With his family have had two moving to Moscow and Leningrad. There have her as a seventh grade student caught in a war .

Since childhood, Alija wanted to become an officer and therefore the first October 1942 joined the aviation school in Rybinsk. She wanted to fly with the bombers, in order to avenge the suffering of Leningrad, who became for her second home. The study, however, was too long, so after two months decided to leave school and join the Red Army. She was already a good shooter at a school and therefore enrolled in a school for odstřelovačky, being based not far from Moscow. In February 1943, and completed courses since June, she worked at the front as the third odstřelovačka 4th Company 54th Battalion separate rifle brigades Northwest front . For the first three months of fighting has had on his account 32 enemy soldiers and officers. In addition, he often went with the unit of explorers, and at times it has managed to gain valuable "language".

In January 1944, the brigade participated in the attack, has as part of the second Baltic Front , in Pskov, where he knocked out a German machine gun grenade and enabled the infantry to capture a strategic position. 15th January 1944 took part in the reflection of German counterattacks. Of machine-gun fire knocked out dozens of enemies, but that also fatally wounded.

Yield of 4 June 1944 was awarded the title Hero of the Soviet Union . In Kazakhstan has become a national heroine, was in her ballet named "Aliyah" and her story was made into a film.
alija_moldagulova.jpg
film-snajperky.jpg


Ve filmu Aliju představuje Ajturgan Temirova - slavná kazašská herečka

Alija-monumentDisplay link [ Funkce ]  [ Vladimír Šilhán
 • Jméno:Vladimír Šilhán
  Hodnost:Капитан 1-го ранга
  (SSSR - Námořnictvo)
  Капитан 1-го ранга (SSSR - Námořnictvo)
  Avatar:
  Kontakt:[ Profile ] [ PM ]  
  Registered17.11.2004
  Last login:28.04.2007 21:48:00
  Medals:56
  Příspěvek
  vložen:
  30.10.2005 20:17:17
  Czech Republic
]
The monumental statue of the national heroine of Kazakhstan and Alija Moldagulové Manšuk MAMET in Alma-Ata.
alija-monument.jpg
Související témata / Related topics
Show details


 


[ x ] Nominátor
Article name :
Annotation :
[ x ] Linkator
[ x ]
Stav odesílání příspěvku vč. příloh :
0%
[ x ] Mapa / Map
[ x ]

Step 1 - Translation

To switch the language of the controls on this web, please mouse over the UZIVATEL / USER menu and pick czech or english flag.

Pro přepnutí jazyka ovládání tohoto webu prosím najeďte myší na položku UZIVATEL / USER a zvolte bud českou nebo anglickou vlajku.

Step 2 - Navigation

-

Pomocí menu O WEBU se můžete podívat na přehled nových příspěvků, témat a příloh vložených za určité období (přednastaveno za aktuální den, ale lze nastavit libovolně)
Najdete zde také seznam všech uživatelů, moderátorů, odkaz na pravidla fóra a FAQ - často kladené dotazy.

Step 3 - Navigation

-

Zde uvidíte vždy odkaz na sekci, ve které se nacházíte, včetně všech nadřízených sekcí. Po najetí myši na nadřízené sekce se zobrazí nabídka pro přechod do jiné sekce na stejné úrovni.

Step 4 - Social Networking

-

Pomocí tlačítek Google+ a Facebook Like pomůžete docenit tyto stránky a nasdílet je svým kontaktům v těchto sociálních sítích. Tlačítka se vždy vztahují ke konkrétní stránce, tématu či článku, na kterých se právě nacházíte. Čím častěji a na vícero stránkách tedy sdílíte, tím lépe !

Step 5 - Social Networking

-

Zde se můžete přihlásit ke stránce valka.cz na sociální síti Facebook. Na této stránce najdete pravidelně aktualizovaný seznam všech novinek na stránkách valka.cz, nových témat, článků i obrázků ve fotogalerii. Sdílením na sociálních sitích podpoříte tento web a naše úsilí při jeho tvorbě.

Step 6 - Search

-

Pokud se nemůžete zorientovat v naší struktuře nebo hledáte specifický termín, zkuste to přes náš vyhledávač. Vyhledává napříč tématy na fóru i články, takže zde najdete vše, co lze na valka.cz najít.

Step 7 - Donation

-

Tento web je nevýdělečným projektem dobrovolníků, a jako takový potřebuje finanční pomoc. Pokud jste zde našli zajímavé informace nebo chcete podpořit naší práci, prosím darujte libovolnou finanční částku na provoz serveru, jeho vybavení a software, výzkum a nákup dalších knih a podkladů pro naší práci.

Step 8 - Functions

-

V této oblasti najdete funkce, které odpovídají možnostem na dané stránce. Umožní vám příhlasit nebo odhlásit se ze sledování dané sekce či tématu, umožní založit nové téma apod.

Step 9 - Functions

-

Kliknutím na tuto iconku si zobrazíte odkaz na konkrétní příspěvek, pokud jej třeba chcete sdílet dál.

Step 10 - Functions

-

Zelená iconka indikuje, že příspěvek byl shlédnut moderátorem, nebo se jedná o diskusní (nemoderovaný) příspěvek.
Červená iconka indikuje, že příspěvek zatím nebyl shlédnut moderátorem, nebo se jedná o příspěvky staršího data, kdy tato povinnost neplatila.

Step 10 - Functions

-

Funkce, které se váží k danému příspěvku. Jako nepřihlášený uživatel nemůžete dělat skoro nic, po přihlášení například odpovídat na příspěvek, citovat, upravovat svůj starší příspěvek apod.

Step 11 - Functions

-

Najetím myši na jméno autora si zobrazíte informace o autorovi, datum vložení tohoto příspěvku a další zajímavé informace.

Step 12 - Functions

-

Pole pro vkládání odpovědí k tématu. Menu VYHLEDAT a FORMATOVANI nabízí možnosti jak formátovat text (pro náhled před odesláním použijte tlačítko NAHLED, pro zvýraznění řídících značek "tagů" a rychlejší orientaci v textu tlačítko ZVYRAZNIT BBCODE TAGY). Pokud má daná sekce šablonu (předdefinovou šablonu pro unifikované vkládání dat, v podstatě "formulář"), pak se zobrazuje ještě třetí menu SABLONA.

Step 12 - Functions

-

Kliknutím zde si zobrazíte pole pro vkládání až 5 příloh k příspěvku, například obrázků apod. Pokud se jedná o obecná témata, vyplňuje se jen soubor přílohy a popis, pokud se jedná o obrněná vozidla a letadla, vyplňuje se i řada dalších informací k dané příloze, pro snažší vyhledávání a provázání informací.

Step 13 - Chat

-

Spodní lišta nabízí zejména možnost přímo se bavit s lidmi, kteří jsou právě také online na forum.valka.cz ! Můžete vyřídit rychlý dotaz, domluvit se na spolupráci nebo se pozdravit s přáteli ...

Translation tip

Although this website is mainly in Czech and Slovak language, you can simply translate the content using this GOOGLE TRANSLATE dropdown ... just pick your language and see the page translated.

Translation tip 2

To switch the language of the controls on this web, please mouse over the UZIVATEL / USER menu and pick czech or english flag. The whole user interface will be translated to choosen language and allows you to register and/or sign in. Once you sign in, your language preference is saved and site will be in the same language always, when you come back and log in.