Chammurapi

Hammurabi

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Chammurapi


- babylonský král


Byl to 6. panovník I. babylonské (amorejské) dynastie (která vládla 1894-1595 př. n. l.), vládl v letech 1792-1750 př. n. l. Jeho jméno se psalo amorejsky Chamu-rápí (Chamu uzdravuje). Během jeho dlouhé, 43 let trvající vlády se mu podařilo postupně rozšířit teritorium a upevnit moc Babylonského státu. Porážkou Rím-Sína, vládce Larsy, se postupně zmocnil jihu Mezopotámie, vyvrátil město Mari v čele s panovníkem Zimrí-Linem a po smrti asyrského panovníka Šamší-Adana I. (asi 1781 př. n. l.) ovládl i severní části Mezopotámie. Ve svých rukou soustředil centralizovanou moc nad celým tímto velkým územím, ale i dostatečně velké prostředky a zdroje, které mu umožnily podnikat rozsáhlé stavební a hospodářské projekty.


Babylon se za jeho vlády stal i kulturním středem Mezopotámie. Došlo k výraznému posílení světské moci, oslabena byla naproti tomu moc chrámů i vliv kněží ve veřejném životě, a naopak došlo k posílení moci obchodníků. S tím souvisí i to, že již definitivně se jako hlavní platidlo začalo uplatňovat stříbro, a obilí, dosud v tomto oboru dominující, začalo ustupovat do pozadí. Mělo to však i stinné stránky, jelikož kvůli nedostatku oběživa se začala rozšiřovat lichva, docházelo k rozsáhlé pauperizaci obyvatelstva a ohromnému rozvoji dlužního otroctví. Chammurapi se tomu snažil zabránit, a tak stanovil maximální úrokovou sazbu. Díky těmto společenským proměnám byl vydán tzv. Chammurapiho zákoník, jenž byl nalezen při archologickém průzkumu Sús. Po Chammurapiho smrti moc Babylonu postupně slábne, až se stává snadnou kořistí Chetitů.


Zdroj:
Prosecký, Jiří. Heller, Jan. Charvát, Petr. Nováková, Nea. Peečířová, Jana. Pecha, Lukáš. Sadek, Vladimír. Součková, Jana. Encyklopedie Starověkého Předního Východu, Praha: Libri 1999 ISBN 80-85983-58-3

Chammurapi - Stéla Chammurapiho zákoníku.
Mbzt, Louvre, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16931676

Stéla Chammurapiho zákoníku.
Mbzt, Louvre, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

Chammurapi - Mapa zobrazující území Babylonu po Chammurapiho nástupu na trůn v roce 1792 př. n. l. a po jeho smrti v roce 1750 př. n. l.
MapMaster, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3578442

Mapa zobrazující území Babylonu po Chammurapiho nástupu na trůn v roce 1792 př. n. l. a po jeho smrti v roce 1750 př. n. l.
MapMaster, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Chammurapi - Babylonský král Chammurapi před bohem Šamašem.
Mbzt, CC BY 3.0, Louvre, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59794940

Babylonský král Chammurapi před bohem Šamašem.
Mbzt, CC BY 3.0, Louvre, commons.wikimedia.org

URL : https://www.valka.cz/Chammurapi-t66917#236647 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Zobrazenie najznámejšieho starobabylónskeho panovníka Chammurapiho, na vrchnej časti bazaltovej stély.


Zdroj:
www.phil.muni.cz/.../upravene/165.jpg
Chammurapi - Chammurapi sa modlí k bohu Šamašovi.

Chammurapi sa modlí k bohu Šamašovi.
URL : https://www.valka.cz/Chammurapi-t66917#241321 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Jenom k tomu obrázku - Chammurapi je ten stojící, předstupuje před boha Šamaše, který mu předává zákony - jeden z nejstarších příkladů "božského" původu práva. Samotný zákoník je napsán na této stéle pod samotným vyobrazením, je to to, co na fotce vypadá jako síť drobných důlků či škrábanců po celém povrchu dolní části. Verze zákoníku z této stély je nejúplnější.
URL : https://www.valka.cz/Chammurapi-t66917#241339 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more