LXD1

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

LXD1 Navy Type D


Kategorie: jednoplošný velký dopravní letoun Type D
Původní označení: Douglas DC-4E


Nasazení:
Po neúspěchu DC-4E „Super Mainlineru" byl tento prototyp dopravního letounu uvolněn pro export. Jednalo se přitom o dobrou a technicky zdařilou konstrukci, ale americké letecké společnosti se rozhodly pro konkurenční Boeing „Stratoliner“. Japonsko v té době stálo před problémem jak postavit velký bombardovací letoun, který požadovalo námořní letectvo ve svých specifikacích 13-Shi. Padlo rozhodnutí, že konstruktéři by se mohli seznámit s novými techlogickými prvky a získat zkušenosti se stavbou tak velkého letounu právě na tomto prototypu. Japonská letecká společnost Nipon Koku K.K., proto projevuje o DC-4E zájem a posléze prototyp i kupuje. Do Japonska se prototyp dostává v lednu 1939 je označen jako LXD1, jeho první cesta vedla do továrního hangáru Nakajimy, zde byl rozebrán a prozkoumán. Na základě tohoto vcelku dobrého dopravního letounu byl postaven nový nevyhovující bombardovací letoun Nakajima G5N, nejednalo se však pouhou kopii DC-4E.


Ještě jedna zajímavost: Tavárna Douglas chtěla přelétnout s letounem do Japonska, Japonci to však odmítli. Báli se, že by navigační údaje by mohlo získat americké válečné letectvo, proto byla přeprava uskutečněna lodí.


Zdroje:
Tadeusz Januszewski a Kryzysztof Zalewski:"Japońskie samoloty marynarski 1912-1945 díl 2; Lampart; rok 2000; ISBN 83-86776-00-05
archiv autora
URL : https://www.valka.cz/LXD1-t66180#234422 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments


Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more