Rolfe, Lilian Vera

21.3.2015 - Spuštění nového fóra - prosím čtěte

Rolfe, Lilian Vera

  Avatar

  This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button below to see machine translation of this post.

  Lilian Vera Rolfe - příslušnice RAF, SOE a francouzského odboje


  (1914-1945)  Narodila se 26. dubna 1914 v Paříži jako jedno z dvojčat. Její otec byl Angličan, který pracoval v Paříži jako účetní u britské firmy. Ačkoliv Lilian vyrostla v Paříži, často navštěvovala své prarodiče nedaleko Londýna. Když jí bylo šestnáct, vyslala firma jejího otce do Brazílie a tak se rodina znovu stěhovala. V Brazílii Lilian dokončila školu a začala pracovat na britském velvyslanectví v Rio de Janeiru.


  Na počátku války odcestovala do Londýna, kde v roce 1943 vstoupila k pomocným sborům letectva – WAAF. Pro dokonalou francouzštinu byla přidělena k Velitelství speciálních operací – SOE, kde prošla výcvikem jako radiotelegrafistka-rozvědčík. 5. dubna 1944 byla Lilian Rolfeová vysazena ve Francii nedaleko města Orleáns, kde operovala odbojová skupina maquistů. Navázala s nimi spojení a předávala do Londýna důležité informace pro přípravu spojenecké invaze do Francie. Spolu s příslušníky místního odboje se zúčastnila mnoha sabotážních akcí proti okupantům a se zbraní v ruce pomáhala zneškodnit Němce ve městě Olivet jižně od Orleánsu.

  Po invazi Spojenců v Normandii zesílilo gestapo hon na odboj a dopadlo velitele skupiny, jejíž členkou byla i Lilian. Ona přesto pokračovala ve své nebezpečné práci až do 31. července 1944, kdy si pro ní gestapáci přijeli do Nargis. Byla uvězněna ve Fresnes – pařížské vyšetřovně gestapa a podrobena výslechům a mučení. Neprozradila nic o svém poslání, ani o dalších členech odbojové skupiny a v srpnu 1944 byla odeslána do koncentračního tábora Ravensbrück. 5. února 1945 byla popravena spolu s Denise Bloch, Cecily Letory a Violettou Szabo.


  V anglickém městě Surrey stojí dnes její památník. Francouzská vláda jí posmrtně udělila Croix de Guerre a ve městě Montargis, kde za války bojovala, nese její jméno ulice. Ve městě Valencay na památníků hrdinek SOE, které položily život za svobodu Francie stojí v listině cti její jméno.
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/24191#90232 Version : 0
  Vladimír Šilhán